Na hradě vystavují dílo architektky, jež navrhovala domy i šperky

Vložil
ČTK
12.09.2013 14:00
Brno

Brno - Velké obchodní domy, ale také svítidla či šperky navrhovala brněnská architektka a výtvarnice Růžena Žertová. Průřez její celoživotní tvorbou vystaví od pátku Muzeum města Brna na hradě Špilberk. Cílem je představit její činnost na poli architektury, designu i uměleckého řemesla. K nejznámějším projektům osmdesátileté Žertové patří Priory v Košicích, Pardubicích a Ostravě nebo ústecký obchodní dům Labe.
    Žertovou jako architektku přinejmenším odborná veřejnost zná, coby designérka a výtvarnice však do širšího povědomí zatím nepronikla. Výstava má ukázat, že návrhy interiérů, originální svítidla i ručně vyráběné titanové šperky jsou rovnocenným doplňkem architektonické tvorby Žertové.
    První část výstavy tak tvoří architektonické projekty, a to nejen obchodní domy, ale i pozdější tvorba - stavby pro bydlení, interiéry i rekonstrukce. Druhou část výstavy potom autoři věnovali svítidlům a šperkům. Žertová často experimentovala s různými technologiemi a materiály.
    "Výsledky těchto pokusů uplatnila při návrzích titanových šperků - spíše klenotů než předmětů denního nošení - a módních doplňků," uvedla za tvůrce výstavy Darina Zavadilová.
    Expozice potrvá do 20. října. Návštěvníci ji najdou v západním křídle hradu Špilberk.
0 komentářů
přidat komentář

Související články