Muzeum představuje zahradního architekta Thomayera

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
11.12.2008 22:20
Praha

Praha - Osobnost zahradního architekta Františka Thomayera (1856 až 1938), bratra slavného lékaře, představuje výstava v Národním zemědělském muzeu. František Thomayer ve své funkci městského zahradníka přímo ovlivnil vznik nebo se osobně podílel na uspořádání nejvýznamnějších pražských parků.
    S rozvojem měst se v 19. století šířil zájem o městská veřejná prostranství a jejich úpravy. Thomayer tehdy významně zasáhl do podoby pražských parků a zahrad. Navrhl například dnešní podobu parku na Karlově náměstí, zahradu Strakovy akademie, upravoval Chotkovy sady či park u libeňského zámečku, který nese jeho jméno a v němž je i jeho pomník.
    Řídil školkařský závod v  Říčanech u Prahy a obracela se na něj i řada dalších českých měst s žádostí o  pomoc při úpravě svých veřejných prostor.
    Národní zemědělské muzeum zpřístupnilo rozsáhlý archiv projektů, který představuje i badatelskou základnu pro interpretaci autorské tvorby Františka Thomayera. Autoři výstavy umožňují návštěvníkům nahlédnout do profesního a společenského života poslední čtvrtiny 19. století, kdy se František Thomayer stal městským zahradníkem královského hlavního města Prahy.
    V archivu muzea jsou i zachované projekty nebo jejich části, které vznikly činností soukromého ateliéru Františka Thomayera. Tyto projekty se týkají řady dodnes existujících objektů (zámecké parky, veřejné či lázeňské parky, soukromé zahrady).
    K 70. výročí úmrtí Františka Thomayera se dnes a v pátek koná v Národním muzeu v Praze odborný seminář, který pořádají obě zmíněná muzea a Národní památkový ústav.
0 komentářů
přidat komentář