Moravská galerie vystavuje projekty pěti brněnských architektů

Vložil
ČTK
19.03.2009 15:40
Brno

Brno - Moravská galerie v Brně ode dneška vystavuje nejnovější projekty pěti zástupců silné generace brněnských architektů, která od začátku 90. let pomáhá měnit tvář města. Aleš Burian, Gustav Křivinka, Petr Pelčák, Tomáš Rusín a Ivan Wahla se znají ze studií i společných profesních začátků a dnes působí ve třech různých ateliérech. Výstava odpoví na otázku, zda si jejich dílo dosud uchovává společné rysy a generační sepjetí, řekli dnes novinářům galeristé.
    Galerie tak zároveň zahájila novou výstavní linii v takzvaném respiriu Uměleckoprůmyslového muzea. Síň bude sloužit výstavám z oblasti užitého umění, designu a architektury 20. století a současnosti. "I když Moravská galerie nemá samostatnou sbírku architektury, považujeme prezentaci architektonického díla v uměleckohistorickém kontextu za důležitou," uvedla šéfkurátorka Alexandra Kusá.
    Architekti Burian a Křivinka pracují od roku 1991 ve společném ateliéru, který nese jejich jména. Věhlas jim přinesly například projekty školských a zdravotnických zařízení. Pelčák má vlastní ateliér. V minulosti pracoval například na rekonstrukci Denisových sadů a stavbě Galerie Vaňkovka. Rusín a Wahla mají společnou značku RAW. Střízlivostí formy a pečlivým výběrem materiálu se hlásí k meziválečné architektonické moderně. S jejich prací se denně nevědomky setkává mnoho Brňanů. Navrhovali totiž interiéry vyhledávaných kaváren. Rusín je také úspěšným scénografem.
    Podle kurátorky Martiny Strakové tvorba všech pěti vystavujících autorů povyšuje ráz české architektury a zušlechťuje okolí. Výstava potrvá do 31. května.
0 komentářů
přidat komentář