Litoměřické muzeum ukazuje zničené kostely severních Čech

Vložil
ČTK
07.04.2015 17:25
Litoměřice

Litoměřice - Výstavu zachycující desítky zničených kostelů v severních Čechách otevřelo dnes Oblastní muzeum v Litoměřicích. Církevní stavby musely ustoupit těžbě i komunistickému režimu. O výstavu mají zájem i v zahraničí, měla by putovat například do Drážďan, řekl ČTK Tomáš Hlaváček ze Společnosti pro obnovu památek Úštěcka.

    Výstava mapuje stavby zničené mezi roky 1945 a 1989, zmizelé sakrální památky sdružení mapovalo několik let. Kostelů zmizelo v bývalém Severočeském kraji 87. Lidé tak mohou vidět například unikátní materiál o pozdně gotickém kostelu, který stál v obci Rychnov na vrcholu Českého středohoří a býval vidět na desítky kilometrů. "Církevní tajemník se rozhodl, že v tom regionu vyčistí krajinu a odstraní kostely z vesnic jako nepotřebné stavby. Tak tento gotický kostelík, který byl vidět zdaleka, byl odstřelen," řekl ČTK Hlaváček. Podobný osud měly další desítky staveb. Další sakrální památky musely ustoupit těžbě hnědého uhlí, stavbě Nechranické přehrady nebo postupu armády.
    Podle Hlaváčka zkoušel komunistický režim v severních Čechách, jak se lidé postaví k tomu, když budou kostely ve velkém postupně zničeny. "Bohužel reagovali minimálně nebo vůbec, takže mezi Úštěkem a Děčíněm je okolo Lovečkovic a Verneřic krajina, kde není žádný kostel, protože se to podařilo v 80. letech církevnímu tajemníkovi odstřelit. Během několika málo let osm kostelů," doplnil Hlaváček.
    Výstava putuje po celém Česku, k vidění byla i v sudetoněmeckém centru v Mnichově. "Teď se jedná o zapůjčení do Drážďan a Budyšína," dodal Hlaváček. V oblastním muzeu v Litoměřicích bude výstava k vidění do 24. května.
0 komentářů
přidat komentář