Křest monografie „Petr Kvíčala, červenec 1984 až 28.2.2006“

Zdroj
Galerie architektury Brno
Vložil
Tisková zpráva
23.06.2006 00:10
Slavnostní sál divadla Reduta v Brně
středa 28. června v 18.30 hodin

Od května do konce června probíhá v brněnské Galerii Architektury výstava malíře Petra Kvíčaly nazvaná Povrch architektury. Doprovází ji výtvarná monografie, jejíž křest proběhne jako derniéra výstavy v prostorách Slavnostního sálu brněnského divadla Reduta na Zelném trhu, kde autor zrealizoval svoji největší malířskou intervencí v architektuře, která je považována za nejzdařilejších spojení současného malířství a acrhitektury u nás. Výpravnou monografii obsahující nejen texty předních českých teoretiků výtvarného umění, ale také texty, jimiž Petr Kvíčala komentuje vznik svých děl, vydalo nakladatelství Arbor vitae, které bylo oceněno jako nakladatelství roku.
Knihu přijede představit výtvarný teoretik Tomáš Pospiszyl a grafický designér Petr Babák, předseda Mezinárodního bienále grafiky v Brně.
Během večera proběhne ukázka z kolekce oděvů návrhářky Denisy Nové, s níž Kvíčala spolupracoval na některých modelech. Večer doprovodí svým vystoupením na bicí Pavel Fajt.

Návštěvníci obdrží signovaný výtisk limitované série plakátů, které Kvíčala spolu s Wanieck Gallery pro tuto příležitost připravil. Vstup je volný.

Petr Kvíčala se ve své tvorbě věnuje nezobrazivému geometrickému umění, především ornamentu a lince, důležité je v jeho díle specificky výrazné užití barvy.
Význam jeho práce přesahuje české hranice, neboť od roku 1995, kdy jej vyhledal český architekt žijící v Laussane Ivan Koleček, pracoval na několika realizacích v architektuře ve Švýcarsku a následně i v České republice. V roce 2003 jej pak oslovil významný světový španělský architekt Josep Lluís Mateo, pro nějž dotvářel malbou na stropě (cca 150 m2) interiér jeho stavby Deutsche Bundes Bank v Chemnitzu.
Kvíčala se prací v architektuře zabývá už několik let, pro brněnské prostředí je nejdůležitější jeho adaptace Slavnostního sálu, kavárny a terazzové podlahy v divadle Reduta na Zelném trhu nebo fasáda i vnitřní pojednání Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Jako málokterý výtvarník invenčně a svědomitě pracuje s atmosférou prostoru, jeho obrazy, mozaiky, nebo nástěnné malby přesně dotvářejí genius loci interiéru.
Od roku 1994 Kvíčala působí na brněnské Fakultě Výtvarných Umění VUT, kde v současnosti vede ateliér malby a vychovává nastupující generaci autorů.

Více informací i reprodukce děl vystavovaných v Galerii Architektury a pohledy do Kvíčalových adaptací interiérů naleznete na www.petr-kvicala.com.

Telefonní kontakt na autora: 777 628 251
0 komentářů
přidat komentář