Hradecké muzeum představuje neuskutečněné projekty J. Gočára

Vložil
ČTK
17.05.2010 21:15
Hradec Králové

Josef Gočár

Josef Gočár, regulační plán Hradce Králové, 1924
Hradec Králové - Neuskutečněné projekty architekta Josefa Gočára v Hradci Králové představuje výstava, která byla zahájena dnes večer v hradeckém muzeu. Expozice nazvaná Sny a vize bude přístupná do 31. října. ČTK to dnes řekl historik muzea Jan Jakl.

    Vystaveny jsou například návrhy na Lutherův ústav z let 1909 až 1910, na budovu městské galerie z počátku 30. let či návrhy na přístavbu budovy muzea z roku 1942. "Důvody, proč se ty projekty nerealizovaly, jsou různé, ale z velké části to byl nedostatek peněz," řekl Jakl. Výstava představuje i další nerealizované projekty, ke kterým se dochovaly pouze části původní dokumentace. Část výstavy je věnovaná také Gočárovým urbanistickým plánům Labské a Orlické kotliny.
    Součástí expozice jsou například i trojrozměrné modely některých projektů a počítačová vizualizace návrhu městské galerie. Výstavu doplňují také snímky realizovaných objektů, které byly v Hradci Králové podle Gočárových návrhů postaveny, například budova gymnázia či schodiště, které dnes nese jeho jméno. Gočár pro Hradec Králové také ve 20. letech vytvořil regulační plán.
    Architekt Josef Gočár se narodil 13. března 1880. Po raných folklorizujících pracích se žák profesora Jana Kotěry přiklonil k evropské moderně a po roce 1911 se zaměřil na kubismus, u jehož zrodu stál. K jeho nejznámějším realizacím patří kubistické stavby dům U Černé Matky Boží v Praze či Lázeňský pavilon v Lázních Bohdaneč. Gočár zemřel 10. září 1945 v Jičíně. V roce 2000 jej zvolili v anketě největší osobností české architektury 20. století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články