Dvě výstavy na téma veřejného prostoru v GJF

In Favour of Public Space & Less Architecture More Geograph

Zdroj
Klára Pučerová / Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil
Tisková zpráva
19. 06. 13. 08:45

In Favour of Public Space /

Evropská cena za městský veřejný prostor 2012

&

Less Architecture More Geography/

M30 Madrid Rio Project

Galerie Jaroslava Fragnera, Praha, 20/6 - 1/9/2013

Dvě výstavy na téma veřejného prostoru, moderovaná debata s několika hosty – pořadateli i vítězi - a křest nového čísla Zlatý řez se bude konat ve středu 19. června od 16 hodin v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Na architekturu poté naváže večerní program věnovaný španělské hudbě a tanci v rámci multižánrového festivalu Open Air Areny Betlémské náměstí, který GJF už druhým rokem pořádá. Ve spolupráci s festivalem reSITE se uskuteční ještě jedna přednáška v pátek 21. června. Výstavy potrvají přes celé léto až do 1. září.BIENÁLNÍ CENA VĚNOVANÁ VĚŘEJNÉMU PROSTORU V EVROPĚ


Evropská cena za městský veřejný prostor byla založena s cílem zdůraznit význam architektury a urbanistického plánování při vytváření přístupnějších a demokratičtějších měst. Centre for Contemporary Culture of Barcelona (CCCB) na projektu spolupracuje s mnoha dalšími zahraničními institucemi jako např. Architecture Foundation (Londýn), Architekturzentrum Wien (Vídeň), Nederlands Architectuurinstituut(Rotterdam).

Úsilí o rozšíření působnosti ceny i o větší podporu takových projektů odpovídá i představení výstavy ve více jak deseti světových metropolích. V Praze bude projekt součástí festivalu zaměřeného na urbánní prostor města s názvem reSITE. V letošním roce (cena existuje již 12 let) bylo do projektu zařazeno na 337 projektů z 36 evropských zemí. Hlavním záměrem této iniciativy je představit možnosti, jimiž se může vydat každé evropské město, kterému není lhostejná kvalita života jejích obyvatel.

Na výstavě European Prize for Urban Public Space 2012 bude představeno více jak dvě desítky oceněných projektů. Snahou všech je zlepšit a zkvalitnit městský veřejný prostor, ve kterém se denně pohybujeme. Vybrané realizace tak zahrnují nejenom revitalizace nábřeží, parků a historických městských částí (Obnova lokality na vrcholu kopce Turó de la Rovira v Barceloně, Rekonstrukce břehů řeky Lublanice nebo Úprava Exhibition Road v Londýně), ale i výtvarné instalace (projekce „Odjinud“ v Malmö nebo Festival městských instalací LIFT11 v Tallinnu).

Výstavu přijede zahájit ředitelka ceny  Judit Carrera, mezi pozvanými hosty je také výtvarnice Tania Ruiz Gutiérrez, architekti Janez Koželja Ginés Garrido.PROJEKT RIO MADRID – PROMĚNA MĚSTA KOLEM ŘEKY MANZANARES

Řeka Manzanares teče v 69 km dlouhém povodí s velkými kontrasty: od zasněžených horských vrcholů Guadarrama po takřka pouštní plošinu. Uvědomíme-li si tuto skutečnost, musíme uznat, že řeka není součástí Madridu, ale naopak Madrid je součástí řeky. Rozvíjející se město nepovažovalo břehy řeky za příjemné místo, ale naopak se před ní chránilo. Rozdílnost městských částí vedla k chaotické výstavbě a (ne)využití břehů: z jedné strany hustá zástavba až k samotné řece, z druhé zelený pás svahu. Během 70. let zde byla postavena dálnice, která odřízla pěší lávky a přístup k vodě. Manzanares se stala neviditelnou.

Od roku 2003 se díky iniciativě radnice stala s tímto prostorem neuvěřitelná proměna – silnice byla svedena do několikakilometrového tunelu a na základě mezinárodní soutěže byl sestaven velký tým renomovaných španělských a nizozemských architektonických kanceláří (Burgos &Garrido, Porras &La Casta y Rubio & Álvarez-Sala, West 8). Ten navrhl městský park o ploše více než 120 hektarů, které zabíraly celou plochu osvobozené země.  Nad šestikilometrovým tunelem – umělou krajinou - vznikla krajina živá. Jako „stavební materiál“ byla využita vegetace. , formy a spojení vybraných rostlin jsou založeny na studiu říčního povodí a jeho přizpůsobení městskému prostředí. Členění je dané funkcemi či potřebami přilehlých městských částí.

Kromě tří koherentních krajinných intervencí projekt přináší 150 dalších úprav různého druhu, v nichž vynikají mosty. Bylo navrženo dvacet řešení pro mosty, zrenovováno sedm přehrad a vytvořeny nové stezky, některé nenápadné, jiné výraznější. Projekt s chirurgickou přesností integruje řeku do města a město do řeky. Vzájemně propletené linie členící park umožňují vznik oddělených prostor, kde byla umístěna rekreační zařízení pro uživatele každého věku. Najdeme zde fotbalové hřiště, dráhy pro skateboardisty, velká dětská hřiště nebo centrum věnované tvorbě současného umění Matadero Madrid, před několika málo dny oceněné prestižní Mies van der Rohe Award.MODEROVANÁ DEBATA S ŘEDITELKOU A VÍTĚZEM CENY ZA VEŘEJNÝ PROSTOR


Výstava věnující se Rio Madrid bude v GJF zahájena za přítomnosti architekta Ginése Garrida, jednoho z lídrů kanceláře Burgos & Garrido, která spolunavrhovala Rio Madrid a rovněž připravila putovní výstavu. Součástí zahájení výstavy bude i křest nového čísla Zlatého řezu s názvem Automobil, architektura a město, které se projektu v okolí madridské řeky Manzanares také věnuje.

Zahájení výstavy a křtu bude předcházet debata moderovaná Filipem Šenkem, na níž představí Evropskou cenu za městský veřejný prostor s již dvanáctiletou historií její ředitelka Judit Carrera (cenu pořádá CCCB – Centrum pro současnou kulturu Barcelony; Carrera je vystudovaná politoložka, pracovala pro ář předpovědí a analýz UNESCO a v Oddělení mezinárodních vztahů na Městském úřadě v Barceloně; publikujea je členkou města Barcelony a Rady pro kulturu).
Dalším hostem je architekt a teoretik Janez Koželj(jako šéfredaktor architektonického časopisu i jako architekt se dlouhodobě věnuje plánování a rozvoji současného města; kromě pedagogického působení na Fakultě architektury lublaňské univerzity a publikační činnosti je od roku 2006 místostarostou Lublaně), zastupující jeden z vítězných projektů ceny – za rekonstrukci břehů řeky Lublanice.
Mezi debatujícími bude nikoliv náhodou také Ginés Garrido, ť madridský projekt byl mezi finalisty minulého ročníku ceny (2010). 
Vstup na debatu je zdarma a není nutná rezervace.PŘEDNÁŠKA GINÉSE GARRIDA  A FRANCISCA BURGOSE


Lídři ateliéru Burgos & Garridobudou přednášet v pátek 21. června v Letním pavilonu reSITU. Tématem přednášky bude „Město budoucnosti: vědci, designéři, ekologové a ekonomové vytvoří nový typ městského experta - urbanistu, který je spojením všech těchto profesí“. Spolu s nimi vystoupí i Maria Aiolovaz newyorského ateliéru Terreform One (v GJF vystavoval v roce 2008).ŠPANĚLSKÁ NOC / OPEN AIR ARENA BETLÉMSKÉ NÁMĚSTÍ

Po debatě a slavnostním zahájení obou výstav za přítomnosti zástupců Španělského velvyslanectví a Institutu Cervantes začne program Španělské noci v rámci Open Air Areny Betlémské náměstí. Vystoupí zde tanečnice flamenka Virginia Delgado a kapela Planeta Lem.

Planeta Lem
"Naše hudba je tu proto, abyste létali a tančili, slova abyste si je poslechli a přemýšleli.”
Aleko Capi, původem Argentinec z Buenos Aires, přesídlil do Barcelony v roce 2001 a založil projekt Go Lem System, na jehož obou albech se producentsky podílel a hostoval s kytarou i coby zpěvák Manu Chao. V roce 2008 se Go Lem transformuje do kapely Planeta Lem. Aleko se svými kapelami sjezdil Argentinu i polovinu Evropy, hrál s Manu Chaem, Skatalites, Lee Scratchem Perry, Ozomatli, Julianem Marleym a řadou dalších. Na 500 odehraných koncertů zahrnují vedle řady klubů i prestižní festivaly jako byl  irský Cork Midsummer Festival 2009 nebo WOMAD 2010 v UK. Styl kapely frontman Aleko definuje jako reggae a rock, ve kterém se snoubí funk s dubem a trochou elektroniky.  

Compañía Virginia Delgado
Rodačka z Madridu Virginia Delgado začala studovat tanec ve 12 letech. Studium na madridské královské konzervatoři, kde se věnovala španělskému tanci a klasickému baletu, zakončila diplomem v oboru Danza Españ. V roce 2005 se stala členkou souboru Triana, se kterým se v Madridu zúčastnila choreografické soutěže v oboru španělský tanec a flamenco. V roce 2005 se Virginia přihlásila do soutěže Roseta Mauri, která se každoročně koná v Barceloně, aby si odtud odnesla druhou cenu v kategorii Danza Españ. Své taneční vzdělání se neustále snaží doplňovat a zdokonalovat u renomovaných profesorů zvučných jmen, jakými jsou např. Ciro, Carmela Greco, Inmaculada Ortega, Manuel Reyes, Belén Maya, Rafaela Carrasco, Penelope Pasca, Paco Romero, Isabel Quintero. V klasickém baletu patří k jejím učitelům Karen Taf, Dagmara Brown, Aurora Pons a v současném tanci /Danza contemporánea/ Elia Camino.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář