B.I.G. – Bjarke Ingels přijede do Prahy otevřít výstavu a představit tvorbu svého ateliéru

Zdroj
Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil
Tisková zpráva
01.11.2006 01:15
Přednášky

Galerie Jaroslava Fragnera připravuje další výstavu představující mladé architekty. Po prezentaci projektů MVRDV, Querkraft, FOA, Neutelings Riedijk a Bartlet Schooll of Architecture tentokrát představí kodaňskou architektonickou kancelář Bjarke Ingels Group - B.I.G. V den zahájení výstavy se bude konat rovněž jeho přednáška.

přednáška: Betlémská kaple, 14.11. v 18:30, vstup volný

vernisáž: Galerie Jaroslava Fragnera, 14.11. ve 20:00

výstava: 15/11/2006 - 17/12/2006

Po pěti letech úspěšné praxe studia PLOT, které dvakrát získalo Cenu mladých architektů, Zlatého lva v Benátkách a již podruhé nominace na Cenu Miese van der Rohe, se její zakladatelé Bjarke Ingels (1974) a Julien de Smedt (1975) rozhodli pro samostatnou tvorbu. Zatímco Julien De Smedt zvolil komornější ateliér, ambiciózní Bjarke Ingels sestavil padesátičlenný tým architektů, stavařů, designérů a dalších odborníků zabývajících se také urbanismem, výzkumem a developerstvím.

Ingels vnímá současnou architekturu jako egocentrické, výstřední a od reality odtržené solitéry, nebo jako předvídatelné a nudné produkty specializovaných týmů. Vůči takové praxi kriticky vymezuje a snaží se s B.I.G. dokázat, že je i třetí cesta. Jádrem architektury studia je schopnost svěžího pohledu skrze zkušenosti, hravost a neotřelost v myšlení a samozřejmě ekologický podtext projektů. Díky spolupráci s experty s různých oblastí jsou schopni pracovat na poměrně velkém množství nejrůznějších projektů - bydlení ve městě, hotely, administrativní budovy, parkoviště, stavby pro kulturní, sportovní a náboženské účely. Bjarkeho Ingelse mimochodem také zaujala mezinárodní soutěž na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné, které se účastní.

Ocenění:
2006 - nominace na Mies van der Rohe Award 2007: Psychiatrická klinika, Helsingor, DK + WM Housing, Kopenhagen, DK
2005 - finalisté Mies van der Rohe Award 2005: Maritime Youth House, Kopenhagen, DK
2004 - Zlatý lev, Bienále architektury v Benátkách: Stavanger Concert Hall, Stavanger, NO
2004 - druhá cena, Young Architect of the Year Award
2002 - druhá cena, Young Architect of the Year Award

Více informací naleznete na www.big.dk
0 komentářů
přidat komentář

Související články