Jean-Louis Cohen: Uncle Sam in the Land of the Soviets

The Ambiguities of Russian Amerikanizm

Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 293/2, 186 00 Praha 8

Začátek
po 16.5.2022 19:00

Odkaz
www.facebook.com ...
Přednášky

Praha

Karlín



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Idealizované představy o Americe, která představovala touhu i hrozbu zároveň, hrály důležitou roli při utváření ruské architektury a městského navrhování od americké revoluce až do pádu Sovětského svazu. Jean-Louis Cohen sleduje silný koncept tzv. „amerikanismu“ a jeho vliv na ruské stavební prostředí od raného carského zájmu o Ameriku revolučního období přes velkolepé světové výstavy v devatenáctém století až po obchodní domy, mrakodrapy a továrny postavené v Rusku podle amerických metod ve dvacátém století. Vize Ameriky zaujaly také ruskou avantgardu, od El Lisického po Moiseje Ginzburga. Cohen zkoumá pokračující umělecký dialog udržovaný mezi oběma zeměmi v polovině století a v pozdní sovětské éře, kdy studená válka vyvolala strategické soupeření. Jeho studie o amerikanismu v architektuře a urbanismu Ruska představuje aktuální příspěvek k pochopení moderní architektury a její širší geopolitiky. Výzkum, zaměřený na architekturu a urbanismus, ukazuje, že toto prizma je velmi užitečným prostředkem k pochopení teoretických či filozofických základů mnohostranného vztahu, zejména pokud se oba partneři na vlastní pěst snaží nově definovat povahu společnosti a roli vlády a zároveň vytvářejí metodologii, jak reagovat na industrializaci a modernizaci. SSSR i USA si cenily symbolů a teoretických modelů jako demonstrace životaschopnosti a správnosti: architektura a urbanismus byly kvintesencí politiky a dogmat a vysvětlují jednání každého státu z nejjasnějšího hlediska.
Jean-Louis Cohen je architekt, historik a kurátor, dlouhodobě se věnuje výzkumu moderní architektury a městského plánování. Od roku 1994 působí jako profesor dějin architektury na Institutu umění Newyorské univerzity. Byl rovněž hostujícím pedagogem na škole architektury Princetonské univerzity. Jako kurátor připravil řadu výstav v institucích jako Museum of Modern Art, New York; Canadian Center for Architecture, Montreal; Centre Georges Pompidou, Paříž; Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt; Cité de l’architecture et du patrimoine, Paříž; MAXXI, Řím. Publikoval více než 40 knih v mnoha zemích a několika jazycích. Mezi nejvýznamnější patří: Building a New New World: Amerikanizm in Russian Architecture, 2020; Frank Gehry: Catalogue Raisonné of the Drawings, Volume One, 1954–1978, 2020; Le Corbusier: An Atlas of Modern Landscapes, 2013; Interférences / Interferenzen: Architecture, Allemagne, France 1800-2000, 2013; The Future of Architecture since 1889, 2012; Architecture in Uniform: Designing and Building for the Second World War, 2011; Scenes of the World to Come, 1995; Le Corbusier and the Mystique of the USSR, 1992.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.