Pořadatel
Správa Pražského hradu

Místo konání
Jízdárna Pražského hradu

Začátek
st 01.9.2021 10:00

Konec
ne 31.10.2021 19:00

Odkaz
www.hrad.cz
Výstavy

Praha

HradčanyVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Kurátorka výstavy: Markéta Jiroušková

Výstava na počest 150. výročí Kotěrova narození v pražském Mánesu bude věnována významným osobnostem a významným dílům více než 120leté historie české architektury.
Podnětem k výstavě kladoucí akcent na moderní českou architekturu je 150. výročí narození vůdčí osobnosti moderní české architektury, ale i architekta mezinárodního významu, pedagoga, návrháře nábytku, podněcovatele a inspirátora nových tendencí v architektuře a urbanismu, Jana Kotěry.
Cílem výstavy Česká moderní architektura od secese k dnešku, která se bude konat v Jízdárně Pražského hradu v termínu 1.9.-31.10.2021, je představit české i zahraniční veřejnosti moderní českou architekturou od konce XIX. století až po současnost. Výstava zároveň umožní široké veřejnosti detailní seznámení s historickým a architektonickým dědictvím jednotlivých krajů. Historickou osu tvoří časový sled všech architektů, kteří se podíleli na výstavbě jednotlivých měst v naší republice.
Pořadatelé výstavy, která bude rozdělena do několika tematicky provázaných částí, připravují soubor expozic nejvýznamnějších staveb moderní architektury Čech, Moravy a Slezska. Její vstupní část představí Jana Kotěru jako vůdčí osobnost české moderní architektury s odkazem na jeho dílo v jednotlivých krajských expozicích, důraz bude kladen zejména na kraj Královéhradecký, Zlínský, Ústecký a na hlavní město Prahu. Obdobná pozornost bude věnována i dalším významným tvůrcům, jakými jsou Josef Gočár, Bohuslav Fuchs, F. L. Gahura, Karel Kotas, Ladislav Machoň, Pavel Janák a mnoho dalších.
2 komentáře
V Mánesu na Hradě?
Raval
| 28.08.21 09:48
Výstava v pražském Mánesu ke 150. výročí Kotěrova narození bude věnována významným osobnostem a dílům více než 120 let historie české architektury ...
Cílem výstavy konané v Jízdárně Pražského hradu je představit českou architekturu od konce 19. století dodneška.
Budou to výstavy dvě nebo jedna ne dvou místech nebo se Mánes přestěhuje na Hrad? (obráceně asi ne) Kdo jsou pořadatelé?
stojí to za to
Raval
| 03.09.21 12:07
Mezitím výstava byla zahájena, takže je jasné, že se koná v Jízdárně Pražského hradu, že jejím pořadatelem je Architectureweek, že jejími kurátory jsou Zdeněk Lukeš, Vladimír Šlapeta a Oldřich Janota.
Je to výstava pro širokou veřejnost a výstava s velkými vzdělávacími ambicemi. I když jen těžko se hledá celková koncepce výběru exponátů, je to velká služba pro architektonickou osvětu. Rozsáhlý výběr osobností české architektury v typizovaných, úsporných a proto přehledných medailonech. Představení architektury podle jednotlivých krajů, ve fotografiích, modelech a vždy se souhrnným textovým panelem, který vytvořili lidé, již se architekturou dané oblasti zabývají. Ne vždy se podařilo skloubit, aby modely a portréty osobností byly v souladu (tedy aspoň blízko sebe), ale to v takovéto přehledové výstavě není na závadu. Modely bohužel jsou jen ty, které jsou v muzeích, galeriích a dalších institucích k dispozici, zdá se, že speciálně pro tuto výstavu nebyl postaven žádný. Samostatný oddíl je věnovaný Praze, která je zvláště v modelech představena ne zcela obvyklým výběrem staveb. (Tady by bylo možno si postesknout, že kdyby tak všechny pražské části systematicky pořizovaly modely svých architektonických skvostů jako Praha 6, bylo by to skvělé.)
Protože letošní rok je nesen ve znamení 150. výročí narození Jana Kotěry, je ústřední prostor věnovaný jeho dílu v dostatečně reprezentativní poloze.
Druhou část výstavy tvoří přehlídka modelů aktuálních architektonických děl, již existujících nebo teprve připravovaných, tentokrát s citlivějším výběrem, než bývalo na jiných akcích AW zvykem. Zábavné je zavěšení modelů dřevěných konstrukcí Huti Martina Rajniše do vyšší úrovně (tak, jak kdysi visely ve Veletržním paláci). Velmi přínosné je to, že výstava je věnována skutečně pouze a výhradně české architektuře.
Škoda jen jedné věci (kromě drobných chyb v popiskách, mezi nimi však rozzlobí označení plzeňského domu postaveného pro Hasičskou vzájemnou pojišťovnu v roce 1939 podle projektu Miloslava Skácelíka za stavbu pro KSČ). Pro výstavu byl z ekonomických důvodů většinou použit fundus z výstavy o Janu Ámosu Komenském. Pro prostorové řešení to více méně odpovídá, horší je to s poměry světelnými. Možná jsem tam jen byla v nevhodnou dobu, ale Jízdárna byla temná, některé texty, zvláště ty krajské, ve stínu a téměř k nepřečtení. Je to škoda. A modely by si obecně zasloužily lepší nasvícení, byť tady lze předpokládat, že byla snaha představit vše na stejné úrovni, nic nevyzdvihovat ani světlem.
Výstava si klade podle všeho především populárně vzdělávací cíle. Někde možná jen v povrchním doteku, ale s tímto účelem to nevadí. Výstava chce zaujmout pro obor, který to velice potřebuje. Myslím, že dost úspěšně.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.