Železárny Štěpánov hostily třetí ročník Socholití

Vložil
ČTK
01.06.2008 11:10
Havlíčkův Brod

Štěpánov nad Svratkou (Žďársko) - V Železárnách ve Štěpánově nad Svratkou se dnes konal třetí ročník Socholití. Místní odborníci černého řemesla odlévali před zraky stovek návštěvníků modely výtvarných děl studentů vysokých škol. Pořádající občanské sdružení Zapnuto k tomu pozvalo i děti ze základních škol.
    "V mikroregionu Bystřicko je velmi malý zájem školáků o  technické obory, proto je to trochu exhibice, prestižní akce Železáren Štěpánov, ke kterým se postupně přidávají další firmy v okolí," řekla ČTK hlavní organizátorka Socholití Olga Königová.
    Desítky soch, které dnes byly odlity v železárnách, uvidí návštěvníci na sympoziu, které se bude konat začátkem srpna v Bystřici nad Pernštejnem. Toho se zúčastní střední a vysoké školy. Náklady na Socholití se pohybují kolem půl milionu korun, z větší části je hradí železárny. V příštím roce by Socholití mělo nabrat celostátní význam. "Kováři mají svůj Helfštýn, slévaři budou mít Socholití ve Štěpánově," uvedla Königová. Vedle studentů Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně, kde nápad vznikl, na něj budou přizváni i studenti dalších výtvarných škol v  Česku.
    Litina je podle jedné z účastnic Moniky Havlíčkové úžasný materiál a prostředí železáren inspirující, vstřícné. "Litina nabízí široké spektrum ztvárnění, málo sochařů se tím zabývá," řekla ČTK. Umělci podle ní mohou upozornit na to, že spousta již nepoužívaných starých technik je úžasná a je třeba je rozvíjet. Doba podle ní tlačí výrobu do obrovského tempa a krása, která je vidět třeba na starých litinových kamnech, zůstává stranou. Litina splňuje požadavky hned tří disciplin: technické, dekorativní i sochařské, uvedla.
    Havlíčková dnes spolu s ostatními diváky přihlížela, jak jí slévači odlévají sochu baletky. Subtilní ženská figura se v kontrastu s těžkou litinou bude vznášet v prostoru na zdi, popsala. Součástí Socholití byl Den otevřených dveří v železárnách, kde byl v roce 1814 vyroben první parní stroj v  rakousko-uherské monarchii. Historie železářství ale ve Štěpánově sahá do 14. století, kdy se zde těžila ruda a stavěly hamry na její zpracování.
0 komentářů
přidat komentář