Vložil
ČTK
13.03.2023 17:50
Praha


zpět na článek
2 komentáře
Pan náměstek primátora a jeho představy o funkčnosti umění
Ladislav Tintěra
| 17.03.23 11:41
Pan náměstek primátora Hřib mě opět pobavil. Jeho odkaz na "legendární světelnou plastiku na Náměstí Míru" jako revoluční projekt se příliš neshoduje s realitou. Plastika byla instalována 1978, odstraněna v roce 1998, když už léta nesvítila. Pan náměstek (*1981) ji tedy nemohl zažít v provozu. Bylo v ní zabudováno cca 300 žárovek o celkovém příkonu 5 až 10 kW - to je příkon profesionálního grilu. A - pokud jste stáli pod ní, tak pocit že metr nad vámi je gril - ten byl výrazný. Když jsem pracoval na Energetických auditech stanic Metra, pracovníci DP služby osvětlení vyprávěli legendy o tom jak museli stále měnit praskající žárovky a jaká byla spotřeba elektrické energie. Soudím, že užité umění by mělo sloužit a nikoliv přidělávat práci. Pan náměstek tedy adoruje projekt spíše diskutabilní. Adoruje ho nikoliv z hlediska osobní zkušenosti, ale spíše z ideologie, jak je u jeho politické orientace obvyklé. Nic proti dílu Václava Cíglera, možná předběhlo dobu, bylo pěkné, ale nefungovalo. https://www.youtube.com/watch?v=KrZ1Q-LzEJE
nádhera
Tomáš Hájek
| 21.03.23 03:26
Skvělé. Je potřeba dávat umění všude, kam jen to jde. Ukázkou je perfektní Londýn. Public space v podstatě "obyvatele" vychovává, učí je vnímat umění, mnohdy je to první seznámení s estetikou. Jen tak dál.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.