V Ostravě se letos začne budovat psychiatrický pavilon

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
02.02.2018 11:40
Ostrava

Ostrava - Ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) by letos měla začít výstavba nového psychiatrického pavilonu, jehož vybudování bude stát zhruba 200 milionů korun. Stavba by mohla být dokončena v příštím roce a výrazně by měla posunout kvalitu péče o psychiatrické pacienty, řekl dnes novinářům primář psychiatrického oddělení FNO Petr Šilhán.

"Ta změna, která nás čeká, bude obrovská, protože my v tuhle chvíli v podstatě nedokážeme uspokojovat vůbec poptávku ze spádového území oblasti Ostravy a přilehlého okolí,"
uvedl Šilhán. Pacienti jsou zčásti odesíláni do Psychiatrické nemocnice v Opavě. Podle primáře je to sice kvalitní zdravotnické zařízení, ale je vzdálené a zpřetrhávají se tak vazby pacienta s rodinou.

"My bychom měli konečně získat tři lůžkové stanice na místo jedné, což je pro nás velmi důležité, protože psychiatričtí pacienti jsou velmi rozdílní a každý z nich potřebuje něco jiného. Budeme schopni diferencovat režimy tak, aby ta péče byla mnohem více šitá na míru každému jednotlivě," řekl Šilhán.

Díky novému pavilonu podle něj navíc vznikne poměrně rozsáhlé centrum pro dětskou psychiatrickou péči. "Ta je dnes velmi poptávaná a velmi nedostatková. Kromě toho, že posílíme ambulantní služby, tak zřídíme i úplně novou službu denního stacionáře pro děti. Bude nějakou alternativou u těch menších dětí právě k hospitalizaci na lůžkových odděleních," uvedl Šilhán, který se osobně podílel i na budoucí podobě objektu psychiatrie.

"Pavilon bude komfortní už z toho důvodu, že je to nová stavba, která odráží nové trendy v psychiatrii. To znamená, nejsou to žádné mříže, všechny pokoje jsou vybaveny sociálními zařízeními. Pacienti na uzavřeném oddělení budou mít zajištěnu možnost vycházek do atria budovy, kde budou vzrostlejší stromy. Samozřejmě je myšleno i na ty dětské pacienty, takže je tam připraveno také dětské hřiště,"
řekl Šilhán. Nemocnice na vybudování pavilonu získala evropskou dotaci, výstavba by pravděpodobně mohla začít v létě či na podzim a dokončena by mohla být zhruba za rok.

Nemocnice letos plánuje celkové investice za 600 milionů korun, přibližně 350 milionů korun by měla hradit z vlastních zdrojů.
0 komentářů
přidat komentář