V centru Prahy byl znovuotevřen klasicistní dům z 19. století

Vložil
ČTK
23.02.2018 09:20
Praha

Praha - V centru Prahy v Jungmannově ulici byl po rekonstrukci dnes znovuotevřen klasicistní dům z druhé poloviny 19. století. Soukromý investor do odkoupení a rekonstrukce budovy, která byla přestavěna ve stylu klasicismu Franzem Wolfem v roce 1867, investoval 300 milionů korun. ČTK to sdělila Marie Elena Pasquale, jejíž společnost Euclide Invest je investorem projektu. Dům nově nese název Palác Rosetta. Rekonstrukce byla zahájena v roce 2015.


Budova byla ve špatném stavu a vyžadovala kompletní rekonstrukci, při které byl ale kladen důraz na zachování hlavního historického průčelí z Jungmannovy ulice. "Vše bylo potřeba opravit. Zachovali jsme pouze fasádu a schodiště. Museli jsme postavit všechno nové," řekla ČTK Pasquale. Opravou vznikly v budově apartmány, kanceláře, obchod s módou a kavárna.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) považuje rekonstrukci za citlivou, která by mohla být příkladem pro další majitele domů v havarijním stavu. "Takovým těžkým případem pro nás jsou třeba domy v Rytířské ulici, které jsou vlastně dlouhodobě v určitém sporu, jsou na ně vystaveny ze soudu určité blokace," řekl Lomecký.

Investor přijal i požadavky, které měla městská část. Mezi nimi bylo i zachování průchodnosti domem, aby se lidé dostali co nejrychleji z Jungmannovy ulice k metru. Praha 1 se společností uzavřela dohodu o režimu fungování pasáže. Již od 8. prosince mohou domem procházet lidé, aby si zkrátili cestu ke stanici metra Národní třída a obchodnímu domu Quadrio. Průchod je otevřený každý den od 07:00 do 20:00.

Podle literatury stál na dnešní adrese Jungmannova 21 dům od roku 1408. V roce 1867 byl klasicistně přestavěn. Ve 20. letech minulého století byl upraven na nájemní a kancelářský dům podle plánů Viktora Lampla a Otto Fuchse. Dekorace dobu byly inspirovány stylem Art Deco. Za uplynulých 100 let byl pak upravován ještě čtyřikrát, naposledy pak v 60. letech.

V centru hlavního města je několik desítek průchodů a nákupních pasáží, kterými je možné si zkrátit cestu až o stovky metrů a vyhnout se davům v ulicích. Jen na území Prahy 1 je pasáží 44. V pasážích jsou obchody, restaurace i divadla. Řada průchodů a pasáží se nachází u Václavského a Staroměstského náměstí a byla postavena v první polovině 20. století.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ČTK znovu nezklamala
Tomáš Novotný
23.02.18 09:31
Klasicismus?
kolemjdoucí
01.03.18 08:29
zobrazit všechny komentáře

Související články