STAN chce vrátit posuzování záměrů na stavební úřady

Vložil
ČTK
18.03.2018 20:00
Praha

Praha - Posuzování souladu stavebních záměrů s územním plánem by se mělo přesunout zpět z úřadů obcí s rozšířenou působností na stavební úřady v jednotlivých obcích, které si je zřídily. Počítá s tím novela stavebního zákona, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů a nezávislých (STAN). Mělo by se tak zrychlit stavební řízení. Loňská novela stavebního zákona přesunula posuzování na obce s rozšířenou působností a některé z nich si stěžují na to, že jsou tím přetíženy.


"Jsou ohroženy stavby rodinných domů nebo dotační čerpání pro obce, protože si nestačí včas vyřídit stavební povolení,"
řekla ČTK spolupředkladatelka návrhu poslankyně STAN Věra Kovářová. Úřady obcí s rozšířenou působností podle ní také mají problém na tuto agendu najít vhodné zaměstnance. Podle návrhu STAN by se vrátilo posuzování na stavební úřady, které můžou zřizovat i obce nižších stupňů.

Například Černošice u Prahy informovaly občany na svém webu, že lhůty k vydání posouzení se pohybují kolem 50 týdnů. Podle tamního starosty Filipa Kořínka se nedaří ani sehnat nové úředníky na tuto agendu. "Situace je natolik zoufalá, že o doporučení možných kandidátů dokonce žádáme samotné klienty," napsal starosta občanům. Ve správním obvodu jeho města přišlo změnou stavebního zákona 14 úřadů o agendu, která se přesunula do Černošic.

Vláda v důvodové zprávě k loňské novele stavebního zákona mimo jiné uvedla, že území je jen jedno a umísťování staveb v něm musí být koordinováno. Uvedla také, že pracovníci orgánů územního plánování musejí podstupovat zkoušky zvláštní odborné způsobilosti a jejich úřady mají i všechny odborné podklady.

Návrh poslanců STAN dostane nejprve k posouzení vláda. Na stanovisko má 30 dní. Bez ohledu na něj ho dostanou k projednání poslanci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články