Provoz betonárny na Rohanském ostrově v Praze 8 skončí v roce 2028

Vložil
ČTK
21.11.2023 07:25
Praha


Praha - Provoz betonárny na Rohanském ostrově v Praze 8 skončí na konci roku 2028. Domluvily se na tom radnice a provozovatel, společnost TBG Metrostav. Firma bude muset ještě dodržet několik podmínek, mimo jiné domluvenou provozní dobu betonárny nebo bude v areálu omezena nejvyšší povolená rychlost jejích aut. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Šalek. Praha do budoucna plánuje na Rohanském ostrově vybudovat park a rovněž zde vzniká na Rohanském nábřeží nová zástavba. Vyjádření Metrostavu ČTK shání.


Ukončení provozu betonárny požaduje radnice od prosince 2020, kdy místní zastupitelé vyzvali magistrát, aby učinil nezbytné kroky k ukončení provozu. K tomu však nedošlo a městská část se rozhodla domluvit s firmou sama.

"Výsledek našich docela náročných jednání s firmou (TBG Metrostav) teď je, že konečně máme termín, kdy provoz definitivně skončí. Bude to na konci roku 2028. Dlouhodobě neutěšený stav v okolí vede zcela oprávněně k mnoha stížnostem místních obyvatel. Betonárna zvyšuje hluk a množství prachu. Zátěží jsou rovněž nákladní auta pohybující se po území městské části," uvedl místostarosta Radomír Nepil (ANO). Příjezd do betonárny také podle něj kříží jednu z nejvytíženějších cyklostezek Prahy, komplikuje její provoz a zvyšuje riziko kolize

Mezi domluvenými podmínkami je, že provozní doba betonárny bude od pondělí do soboty od 06:00 do 18:00 a v neděli a svátky od 06:00 do 15:00. Firma také zajistí úklid zametacím strojem, a to od pondělí do pátku mezi 09:00 a 11:00. V jiném čase to bude možné jen při odstraňování havárie. Automobily budou jezdit v areálu nejvyšší povolenou rychlostí 15 kilometrů v hodině. Opravy a údržba betonárny budou prováděny výhradně v provozní době, uvedl Šalek.

Nynější území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům. Časem se z nich stal brownfield s rozlohou téměř 210.000 metrů čtverečních.

Nyní zde vzniká nová čtvrť a zmíněná betonárna je dnes již v jejím bezprostředním sousedství. Nové budovy budou pouze na území mezi současnou cyklostezkou a Rohanským nábřežím. Od hrany cyklostezky má být až k Vltavě zeleň a park, jehož součástí bude umístění památečního Zvonu #9801.
0 komentářů
přidat komentář