Praha potvrdila územní rozhodnutí na stavby na Pankráci

Vložil
ČTK
13.01.2009 18:00
Praha

Praha - Stavební odbor magistrátu zamítnul odvolání proti územnímu rozhodnutí na mrakodrapy na Pankráci. Rozhodnutí úřadu ČTK zaslalo sdružení Arnika. Investoři nyní mohou požádat o vydání stavebního povolení. Občanské sdružení Ateliér pro životní prostředí ale hodlá podat na stavební odbor správní žaloby, řekl dnes ČTK zástupce sdružení Petr Kužvart. Na pankrácké pláni by měla vyrůst 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene V s luxusními byty a o něco nižší hotel.
    Územní rozhodnutí na stavbu dvou výškových budov vydal stavební úřad Prahy 4 loni v květnu, několik účastníků řízení se ale proti němu odvolalo. Magistrát ale jejich námitky neuznal. Proti zamítnutému odvolání se nelze dále odvolat, věc je možné napadnout pouze u soudu.
    "Nejde o  konečné povolení staveb, nicméně je to špatný signál. Praha si měla vzít k srdci doporučení mezinárodního výboru UNESCO a požadovat přepracování projektu. Nyní se zas o krok přiblížila možnost, že Pražská památková rezervace bude zařazena na seznam památek v ohrožení," řekl Martin Skalský z Arniky.
    Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo v roce 2007 "vážné znepokojení" UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, který budovy povolil. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace. Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva ale zřejmě aktuálně nehrozí. Na červencovém jednání v  kanadském Québeku výbor světového dědictví ocenil stav péče o historické jádro Prahy a schválil opatření, která hlavní město a Česká republika v této oblasti činí, pochválil také materiály, které z Prahy a ČR obdržel.
    To, kde v  Praze výškové budovy vyrostou, by měla v budoucnu ovlivnit metodika pro výstavbu výškových budov v Praze, kterou připravuje magistrát. Má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.
    Na Pankráci se chystá stavět i další investor - akciová společnost Pankrác. Plánuje vybudovat administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
warrior
14.01.09 07:01
re.
Petr
14.01.09 09:52
?
warrior
14.01.09 11:15
zobrazit všechny komentáře