Poslední liberecké zastupitelstvo bude jednat o prodeji letiště

Vložil
ČTK
16.09.2010 11:55
LiberecLiberec - Městské zastupitelstvo v Liberci bude na svém posledním zasedání před komunálními volbami projednávat prodej libereckého letiště. O sedmdesátihektarový areál projevil ve veřejné soutěži zájem jediný uchazeč - bývalý spolumajitel společnosti Integra Petr Turek. Za pozemky městu nabídl zhruba 105 milionů korun. Záměr se nelíbí Libereckému kraji ani některým zastupitelům z koaliční ČSSD, proti je i opozice. Město ale v rozpočtu s příjmy z prodeje letiště počítá.

    O prodeji areálu se nejedná poprvé, město do jeho rozvoje nechce investovat. Primátor Jiří Kittner (ODS) je přesvědčen o tom, že Liberec díky své poloze letiště mezinárodního typu nepotřebuje - leží blízko Prahy a Drážďan a firmy většinou využívají běžné letecké linky.
    Letiště zahájilo provoz v dubnu 1934. Před několika lety přišlo o mezinárodní status, když Aeroklub ČR požádal Úřad pro civilní letectví o jeho pozastavení. Znovu se mezinárodní provoz obnovil až předloni. Nyní letiště funguje jako mezinárodní, ale neveřejné, takže letadlo ze zahraničí se musí ohlásit 24 hodin dopředu.
    Kvůli hluku a neosvětlené ploše mohou v Liberci přistávat letadla jen ve dne, areál navíc nemá pevnou přistávací dráhu, takže tam mohou přistát jen malá letadla do 5,7 tuny pro 12 až 14 pasažérů. Vybudování pevné dráhy by podle odhadů přišlo na 200 až 300 milionů korun. Na takovou investici ale město nemá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články