Plzeňané mají na centrálním náměstí italský křemen

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
20.09.2006 20:20
Plzeň

Plzeň - Od dnešního dne mají Plzeňané na náměstí Republiky proti radnici dlažbu z italského křemene. Kamenem je pokryta zhruba třetina plochy náměstí, jehož povrch byl zhruba 15 let asfaltový. Podobný kámen zatím údajně žádné velké české město nezvolilo, dláždí s ním často ve Francii, Německu a Rakousku. Celá 1,6hektarová plocha bude za 155 milionů korun pokryta do listopadu 2007, řekl ČTK náměstek útvaru investic Roman Dohnal.

    "Pokud tam nebudou jezdit nákladní tatrovky, vydrží stovky let," uvedl. Podle primátora Miroslava Kalouse radnice původně zvažovala, že využije žulové kostky z Americké třídy a Francouzské ulice. "Porfyr je rovnější než kočičí hlavy, schůdnější, bezpečnější a má stejnou barevnost," dodal.
    Před radnici se vrací parkoviště pro 30 vozů. Na novou plochu bude radnice pouštět pouze metací vozy. Pevnost dlažby se zkouší v laboratořích.
    Plocha bude mít ze 70 procent barvu šedozelenou a zbytek šedočervenou. Na náměstí, které získá vzhled z  přelomu 19. a 20. století, se vrátí letní restaurace, kašny a lavičky. Dnes ukončená první etapa obnovy na straně od radnice ke katedrále svatého Bartoloměje přišla na 43 milionů Kč. Od srpna už stavebníci pracují na středové ploše, kterou dokončí v lednu a bude stát 42 milionů korun. Zahrnuje také likvidaci středové komunikace.
    Poslední jižní část si vyžádá 70 milionů korun. Začne v květnu 2007 a skončí v listopadu. Stavba tří kašen si vyžádá dalších 20 milionů až 30 milionů Kč. Třetinu nákladů všech etap tvoří dlažba a podkladové vrstvy.
    Pouze několik decimetrů pod novým povrchem jsou skryty významné památky z počátků města, řekl archeolog Radek Široký ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek. Půlroční výzkum skončil v červenci.
    První vyhodnocení přinesla hlavně doklady o  počátcích dominanty Plzně, chrámu svatého Bartoloměje. Jeho existence je doložena poprvé v roce 1307, těsně po založení města kolem roku 1295. Základy presbytáře, který je nejstarší dochovanou částí stavby, jsou nejdříve ze 40. let 14. století, poté co bylo celé náměstí vydlážděno dlažbou z říčních oblázků a valounů. Důležité zjištění je, že u chrámu se pohřbívalo až od konce 14. století. Výzkum prokázal, že se chrám stal dominantou největšího mimopražského náměstí v Čechách až ve druhé polovině 14. století, dodal Široký.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
sutaz
b.kovac
20.09.06 11:12
soutěž...
ondrejcisler
21.09.06 11:04
zobrazit všechny komentáře