Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
17.10.2008 17:25
Praha


zpět na článek
13 komentářů
prkenny podhled
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
| 17.10.08 10:51
...byl dost hrozný, k architektuře se nikterak nehodil. Jak moc současná nebo nesoučasná bude použitá technologie, je jedno, protože se svým případným použitím stane současnou. Asi bude lákavé nahradit nýtované oblouky nerezovými laníčky... Už dlouho byl stav paláce truchlivý, vlastně se jednalo jen o velkou halu pro rozestavení "moderních" výstavních "systémů" při veletrzích. Doufání ve zlepšení technologie bylo zřejmě marné. Asi byly výnosy trhů, konferencí apod. nedostatečné.
neví někdo
B.Š.
| 17.10.08 11:53
... proč je škoda odhadována na 800 - 1000 milionů Kč??
Tolik peněz stojí už sakra velkej a moderníma technologiema vybavenej novej barák, ale tenhle sflikovanej stařeček? Navíc jen část??

http://www.lidovky.cz/pozar-palace-skoda-za-miliardu-dee-/ln _praha.asp?c=A081017_074705_ln_recepty_nev
V 60. letech hořel blízký Veletržní palác
pamatujici pametnik
| 18.10.08 01:20
Noc 14. srpna, 1974 neni zrovna presne "v 60. letech". Asi pani Marketu omlouva jeji mladi.
Jinak neobycejna pripravenost tehdejsich PZO, postaviti si v tehdy nezvykle rychle dobe sve vlastni "hrady" na jinych mistech, tenkrate take vedla k ruznym uvaham o pricine pozaru a obzvlaste jeho naprostem rozsahu.
Vynorujici jiz se "dohady", ze i stredni cast vystavniho palace asi nebude "bezpecna", by mohly take naznacovat, ze pozar byl proti ocekavani nedostatecne "uspesny". Ale zase, kdyby mel zacit v obou kridlech najednou, "nahodnost" takoveho pozaru by mohlo byti leckomu tezke spolknout a i pojistovny be se mohly zacit stavet na zadni..
....Jasně...je to "sflikovanej stařeček" a "stav paláce,...
šakal
| 18.10.08 01:22
...byl dlouhodobě truchlivý"...

..."Staré musí být z kořene vyvráceno!" (7:- P)
ale no tak
B.Š.
| 18.10.08 07:00
.. šakale, o nějakém vyvracení nebyla řeč, mě jen zaráží, jak se došlo k takové částce .. :O
Podoba Průmyslového paláce by měla zůstat stejná
| 18.10.08 01:08
Jedinou šanci pro historický Průmyslový palác na Výstavišti vidím v dostavbě levého zničeného křídla přesnou replikou, palác je koncipovaný jako symetrický, jakákoliv odlišná dostavba by působila nesmyslně a naprosto cizorodě. Průmyslový palác ve své původní podobě je navíc symbolem - ikonou pražského Výstaviště, jeho budovou graduje celé vstupní "náměstí", obklopené navíc, zcela v duchu SYMETRIE, dalšími historizujícími objekty (dnes lapidárium a restaurátorské ateliéry). Vzniklý požár by měl být brán jako výzva k citlivé rehabilitaci objektu do jeho původní podoby z roku 1891 (nezapalubkované konstrukce v interiérech, obnova vstupních portálů, vitráží, zemských erbů, soch císařů - pod jejichž záštitou se jubilejní výstavy konaly, návrat původního ciferníku hodin a symbolu ČESKÉ KORUNY na vrchol centrální věže) - správně to řekl v rozhovoru historik architektury Zdeněk Lukeš a pevně doufám, že mu jeho názor vydrží a neotočí... Už nyní jsou totiž znatelné silné tlaky některých architektů (a architektek) uplatnit se svérázným moderním způsobem na této cenné architektuře..
miliardová škoda
johansen
| 18.10.08 05:54
To vyčíslení škody na miliardu je asi určeno pojišťovně, ta to vydělí čtyřma a zůstane tak na odklizení trosek. Pak město řekne, že potřebuje "strategického partnera", a pak co? Tipoval bych to na nějakou rejžovací krabici, třeba akvapark s multikinem a nákupní galerií? Jo a podzemní garáže!
Podoba Průmyslového paláce by měla zůstat stejná II.
Petr
| 18.10.08 06:50
Hlavně, aby se toho nechopil některý z našich "autorizovaných" a nechtěl vytvořit "soudobou architekturu s kvalitními detaily". A hlavně nedej bože, aby přišel "světoznámý architekt a Mistr" a nechtěl nás obšťastnit po zeleném chr... a černém žraloku opět něčím úžasným.
nechápu
Vích
| 18.10.08 08:12
ty pochybnosti, vždyť kde už dělat věrnou kopii, se všim všudy, když ne tady? samozřejmě bez všech komunistických a kolotočářských vylepšení.
obnova vyhoreleho kridla
Dr. Lusciniol
| 19.10.08 04:58
To, ze vnejsi obnova vyhoreleho kridla Prumysloveho palace musi brati na vedomi zakladni architektonickou myslenku celeho souboru, to je soumernost (symetrii) jeho hlavnich hmot, by snad melo byti primo dano.
To, ze se urcite ozvou hlasy jiz dlouho presluhujicich revolucionaru, v duchu hesla: "Za Prahu svetovou (za kazdou cenu)" je nabiledni. Ty pak zrejme doplni i hospodarsko/polticke tlaky, vyuziti takto vznikleho prostranstvi "levneji a lepe" a nabidnout reseni zvane "Praha-Tesnov". Nejprve zbourat (shoret) cast soumerne budovy a pak takto zmrzaceny zbytek odstranit, v zajmu "lepsiho pristiho". Na miste nadrazi Praha-Tesnov to "lepsi pristi" je nynejsi uzemi nikoho ale na miste Prumysloveho palace by to bylo urcite neco vynosnejsiho. O to by se jiz "hosi co spolu mluvi" postarali.
Coby opet nenapravitelny optimista (knihovnu jsme se ubranili) ale ocekavam, ze shorele kridlo bude nakonec obnoveno. Tak jako jsem presvedcen, ze hmota jeho vnejsiho plaste, podle puvodnich planu ma verne opakovat svoje puvodni tvary, rozmery, barvy, povrchy a provedeni, tak v zalezitosti ostatniho terchnickeho provedeni si myslim, ze neni nutne, ba ni prospesne, se snazit otrocky kopirovat stavebni hmoty a postupy konce 19. stoleti, v mistech kde tyto byly pozarem zcela zahlazeny. Zanikle omitnute zdivo, vcetne kleneb a klenebnich pasu muze byti nahrazeno betonem a puvodni nytovane vazniky novym, treba i pohledovym (jako puvodne) preklenutim, oceli, betonem a nebo i necim jinym. Dovolim si dokonce i rici, ze neco takoveho by bylo hodno architektonicke souteze, samo o sobe.
Zahrnuty v navrhu by mohly byti i ty puvodni vezni hodiny (rude hvezdy, ni srdce, netreba). Dokonce, uzivaji li si vecneho spanku nekde v lapidariu, i ty puvodni sochy byvalych mocnaru. Vsak, po naslednych zkusenostech, s nacismem, s komunismem a dnesnim koketovani s "Evropou" nam ten tehdejsi "zalar narodu" jiz asi nepripada tak nehostinny.
první bestie triumfans
Petr
| 19.10.08 09:16
A už se první bestie triumfans, zatím trochu nesměle ale o to zákeřněji, ozývají! "Zaniklé omítnuté zdivo, včetně kleneb a klenebních pásu může býti nahrazeno betonem", "....by bylo hodno architektonické soutěže.."
obova vyhorenim
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
| 19.10.08 11:53
Někdo chápe kterousi věc - nyní tedy veletržní paláce ve Stromovce - jako hodnotu a potřebné svědectví "o době" a součást dědictví, kterým mu stojí za to se zabývat. Hleděl by ji zachovat pro budoucnost mj. jako svědectví o sobě, ale v neposlední řadě také jako evidentní estetickou hodnotu, kterou stojí za to mít a dále používat (k "provozu" i podívání). S tím, že její zachování přece nijak neumenšuje možnosti tvůrců promenovat se někde jinde (samozřejmě tam, kde "jsou peníze", tedy v bankovních ostrovech, na velkonákupnách, v průmyslových zónách), kde je navíc schopnost být skutečně přesvědčivý a užitečný mnohem významnější a zřetelnější. Od chuti útočit na tradiční hodnoty by měla architekty odrazovat výchova na školách architektury. Pojetí výchovy architektů je však v dramatickém rozporu s touto společenskou potřebou.
Požár by měl být příležitostí k očištění světově významné památky, zprofanované kolotočově veletržním provozem. Technická stránka zázemí paláce byla už po léta pod obraz. Už před lety byla pořízena ohyzdná zelenkavá barevnost. Jediným ctihodným řešením by byla pečlivá oprava s respektem k původní podobě. Ale zase, dokud bude ta příšerná železná šibenice nad hlavním vstupem, je to asi úplně jedno...
"bestie triumfans"
Dr. Lusciniol
| 19.10.08 01:56
Pro ponauceni tech kdo pouzivaji vyrazu kterym nerozumi: "bestie triumfans" byl vyraz puzity pred vice nez sto lety, jednim z bratru Mrstiku, pro pojmenovani celoplosneho odstraneni stredovekeho jadra celeho Josefova, vcetne vytvoreni zcela odlisne ulicni urovne a site jakoz i nekolikanasobne vyssi hladiny novodobe zastavby. Strucne: Naprosteho vymazani pameti stavajiciho mista, z povrchu zeme.
Zde hovorime o obnoveni pozarem znicene casti budovy. Otazkou pouze je, jak a co obnovit. To doufam bude dostatecne rozebrano, na odborne urovni, nez se prikroci k obnove same. Tak je i minena zde zminena architektonicka soutez, coby soutez nazoru na to jak a co na vypalenem miste obnovit, ne soutez na jakeho morskeho zivocicha tam ztoporit.
Mnohe mozna prekvapi, ze napriklad povalecna obnova zcela zniceneho jadra Varsavy zachovala pamet mista, to je puvodni vnejsi vzhled mestskych prostor, ale vnitrne prizpusobila prostory soudobemu uzivani, pri pouzivani soudobych stavebnich hmot a postupu.
Zachazeni do krajnosti ale neni jenom netreba ale bylo by i posetile. To bychom pak museli michat i vejce do malty, pri veskerych opravach Karlova mostu, mimo ovsem te casti, postavene z uvarenych vajec z (tusim) Velvar, abychom byli ausgerecht "historicky" presni.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.