Obrana plánuje rekonstrukci jedné ze svých hlavních budov

Vložil
ČTK
12.10.2020 08:10
foto: bubenec.eu
Praha – Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci jedné ze svých hlavních budov. Rozsáhlá oprava čeká soubor objektů na náměstí Svobody v Praze 6, který bývá označován jako "budova A" či jako "áčko". Část pracovníků ministerstva kvůli tomu bude přesunuta na dočasné pracoviště. Samotná rekonstrukce by mohla začít v roce 2024, a to zpracováním projektové doku- mentace. Potrvá až do roku 2029 či 2030, řekla ČTK náměstkyně ministra obrany pro nakládání s majetkem Eva Burešová.


Oprava bude podle současných odhadů stát asi 1,5 miliardy korun, částku pravděpodobně změní růst cen stavebních prací. Další peníze bude muset ministerstvo vynaložit na vybudování objektu ze stavebnicových buněk.

Podle Burešové byla stavba objektu na náměstí Svobody zahájena v roce 1921, zkolaudován byl o pět let později. Od té doby se nedočkal žádné větší rekonstrukce. "Investovalo se do něj jen tak, aby se udržel v chodu," poznamenala náměstkyně. Budova již nyní podle ní kvůli svému stavu rekonstrukci nutně potřebuje.

Burešová poznamenala, že zahájení oprav musí předcházet důkladná příprava. "Budeme muset část budovy uvolnit, vystěhovat a zaměstnance někam umístit, aby mohli kontinuálně pracovat," řekla. Zvažuje se podle ní několik variant. Prioritně je to umístění pracovníků do současných budov ministerstva. Stěhování se dotkne třetiny pracovníků "áčka", tedy asi 300 zaměstnanců. "Mám obavu, že ten počet bude tak vysoký, že kapacita našich budov nestačí," podotkla.

Ministerstvo proto zvažuje stavbu modulárního objektu, který by byl složen ze stavebnicových buněk. "Byla jsem překvapena, jak dnes tyto buňky vypadají, je to poměrně pěkná moderní kancelář," uvedla. Pokud by část zaměstnanců byla umístěna v dalších budovách ministerstva, zvažovaný objekt by byl menší a mohl by být postaven v kasárnách gen. Píky nedaleko Vítězného náměstí. V případě potřeby většího objektu by vyrostl v ruzyňských kasárnách. Větší objekt by podle dva roky starých odhadů stál 165 milionů korun, menší 60 milionů.

Samotná rekonstrukce a modernizace budovy A by měla stát 1,5 miliardy korun. Částka ale vychází ze současných cen, které budou pravděpodobně v době stavby vyšší. Další peníze bude muset ministerstvo dát do výstavby modulárního objektu, případně do rekonstrukce náhradních kanceláří.

Burešová uvedla, že životnost zvažovaného modulárního objektu by měla být až 30 let. Předpokládá proto, že by po skončení plánované rekonstrukce mohl být využit při rekonstrukcích dalších budov, nebo by byl využíván pro jiné potřeby ministerstva obrany.

Rekonstrukci podle ní potřebují i další objekty využívané ministerstvem v Praze v ulicích Rooseveltova a Na valech. "Rozdíl v jejich technickém stavu moc velký není, jen jsou některé z nich lépe natřené," poznamenala. Špatný stav podle ní dokazuje narůstající potřeba menších oprav. Bude se proto snažit v příštích letech zařadit mezi plánované investice i rekonstrukce těchto objektů.
0 komentářů
přidat komentář