Obřadní síň v Přerově čeká rozsáhlá rekonstrukce za 37 milionů Kč

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
12.03.2018 15:00
Přerov


Přerov - Přerovskou obřadní síň, která byla postavena před 31 roky, čeká v následujících pěti letech rozsáhlá rekonstrukce. Náklady město odhaduje na 37 milionů korun. Počítá se se zateplením, vybudováním skladu pro urny i s úpravou bezprostředního okolí. Opravy by měly začít v příštím roce. Během rekonstrukce rozdělené do několika etap bude nutné zcela přerušit pohřební obřady ve smuteční síni, řekla dnes ČTK mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.


Smuteční síň byla postavena v roce 1987 a od té doby až na opravu střechy do ní nebylo téměř investováno. "Objekt je už ve špatném stavebně - technickém stavu, je třeba ho zateplit, vyměnit okna, dveře, počítáme rovněž s výměnou technického vybavení, jako jsou elektrorozvody, topení či dochlazování. Čekají nás i drobné dispoziční úpravy, spočívající například ve vybudování toalet pro invalidy, nové bude větrání i osvětlení," uvedl přerovský primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Interiéru obřadní síně budou po opravě vévodit světlé tóny dubu a pískovce. Upraven bude hlavní vstup, počítá se s renovací schodiště. Podle návrhu architekta Pavla Kleina bude katafalk (vyvýšené pietní místo pro vystavení rakve) nově umístěn na podiu, uvedla mluvčí radnice.

Rekonstrukce se dotkne také bezprostředního okolí budovy. Současný popraskaný asfalt nahradí šedá žulová dlažba, železobetonové schodiště dostane nové žulové stupně i zábradlí, vyměněn bude mobiliář. "Na západní straně bude vytvořen nový venkovní prostor. Místu má dominovat zvonice, kterou budou míjet lidé vycházející ze smuteční síně," uvedl Pavel Gala z přerovského magistrátu. Doplnil, že mezi budovou obřadní síně a vstupem pro rodinné příslušníky je navržena také meditační zenová zahrada, další zahrada bude mít místo v atriu.

Samotná rekonstrukce se však dotkne pohřebních obřadů, po dobu stavebních oprav bude nutné je zcela přerušit. "Předpokládám, že opravu interiéru budou zajišťovat technické služby a v rámci výběrového řízení na zhotovitele bude kladen důraz na urychlení oprav interiéru smuteční síně tak, aby byla co nejdříve v provozu. Proto už nyní hledáme alternativy, kde se budou konat smuteční obřady po dobu této rekonstrukce," uvedl jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

Obřadní síň nahradila v roce 1987 původní menší síň, kde se konaly pohřby. Stará síň, která byla postavena zhruba před sto lety, prodělala opravu před pěti lety, kdy tu po přestavbě vzniklo kolumbárium pro šest set urnových míst. Oprava tehdy přišla na pět milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář