O prohlídky krytu v Kině Hvězda je zájem, termíny jsou plné

Vložil
ČTK
23.10.2018 14:35
Přerov


Přerov - S velkým zájmem obyvatel Přerova se setkala možnost podívat se poprvé do protiatomového krytu v kině Hvězda. Kryt se rozhodlo vedení kina zpřístupnit v neděli při oslavách stého výročí republiky, prohlídky jsou už vyprodány. Do podzemí kina se budou moci zájemci znovu podívat při dalším státním svátku 17. listopadu, řekla dnes ČTK vedoucí kina Svatava Měrková. Kromě zpřístupnění krytu a otevření speciální expozice kino tento den poprvé promítne i vlastní dokument s názvem Do krytů, Přerove!

Do podzemí kina se první zájemci vydají v neděli v 09:00. Prohlídky se podle Měrkové zaplnily téměř okamžitě. "Vyprodáno bylo prakticky hned, co jsme informace umístili na internet. Zájem ale neutichá, lidé se stále chodí ptát. Vyvěsili jsme proto již další možný termín, a to na státní svátek 17. listopadu, obě prohlídky už jsou z poloviny zase zaplněny," uvedla vedoucí kina.

Přerovská Hvězda je jedním ze tří kin v republice, které sídlí v protiatomovém krytu. V jeho útrobách by se v případě potřeby ukrylo až 900 lidí. Podle Měrkové jde zároveň o jediné kino, které kryt zpřístupňuje veřejnosti. Kryt hodlá kino otevírat ve vybrané čtyři státní svátky v roce. Další termíny budou 8. května a 28. září, doplnila Měrková.

Lidé se při prohlídce dostanou za plátno do velitelské místnosti, nahlédnou také do místnosti filtroventilace a vodohospodářské části, kde jsou dvě nádrže po 4000 litrech na pitnou vodu. Součástí prohlídky bude i speciální expozice, ve které bude sbírka plynových masek od nejstarších z válečných dob až po nejnovější, speciální obleky pro děti, box pro kojence či maska na psa. Návštěvníci uvidí i evakuační zavazadlo a sklad "dobových" potravin.

Kino zároveň připravilo projekci padesátiminutového snímku o historii krytů v Přerově, lístky na projekci jsou stále k dostání. Po Praze měl Přerov nejvíce krytů. Měl jich 168 s kapacitou 38.000 lidí. Kryt v kině z roku 1975 je ve městě největší. Prostřednictvím snímku lidé nahlédnou do vybraných krytů ve městě, ať už ve škole, v obytných domech, v továrnách, tančírně či podchodu. Diváci se také dozvědí, jak by vypadala evakuace, chybět nebudou ani dobové archivní záběry Přerova ze 70. až 90. let.
0 komentářů
přidat komentář