Vložil
ČTK
31.05.2016 11:45
Praha

Václav Králíček


zpět na článek
7 komentářů
Čas narovnání?
Tomáš Vích
| 31.05.16 01:08
To je dobrá zpráva. Stále jsem si nezvykl, že skvělý monumentální pomník Jana Palacha a jeho matky od Johna Hejduka je odstrčen ze středu Palachova náměstí na Alšovo nábřeží, kde bych předpokládal pomník Mikoláše Alše. Vlajkosláva patří Úřadu vlády na protějším břehu. Těším se, že obludný pozdně brutalistní Pragerův větrák odvezou na skládku, ne do Lapidária.
Proč klíčové symboly státnosti nejsou správně tam, kam patří, a jsou postmoderně ironizované groteskně cinknutými kontexty? Čas rovnání, narovnání?
Kdyby...
Ondřej Goetz
| 01.06.16 12:10
A kdyby si tak chtěli někam odvézt i tu obstarožní sošku Antonína Dvořáka v umolousaném sáčku a místo jejího přesouvání na další, v pořadí už třetí, (nepovedené) místo udělali soutěž na nový moderní pomník odpovídající významu Antonína Dvořáka i náměstí Jana Palacha...
dohra náhod
jan svoboda
| 01.06.16 04:44
Já bych zase předpokládal, že na tak skvělém náměstí jako je náměstí Jana Palacha bude umístěn památník vzniklý jako památník Jana Palacha pro náměstí Jana Palacha. Ale zřejmě si vše příliš idealizuji a málo si zvykám...
Mikoláš Aleš byl taky rebel, ale sirotek
Tomáš Vích
| 01.06.16 09:37
Wiki: Jeho otcem byl František Aleš, písař a později městský tajemník, člen významné a zámožné mirotické rodiny, matkou Veronika Alšová, rozená Famfulová.
...
„Profesor kreslil na tabuli rostlinu jaterník. Alšovi se to nelíbilo, vyskočil z lavice k tabuli, vytrhl mu křídu z ruky, načrtl jaterník a prohlásil: "Takhle se kreslí jaterník!" Už v mladém Mikoláškovi byl zřejmě nepotlačitelný malířský duch. “
...
V roce 1876 se zúčastnil demonstrace proti profesoru A. Woltmannovi, který během své přednášky v německém vzdělávacím klubu Concordia popřel sice existenci českého umění, ale pouze v době gotické a barokní, přesně uvedl, že české umění pouze přejímalo v té době německé vzory. Čeští studenti, kteří přednášku navštívili, hlasitě protestovali a neopustili přednáškovou síň, na což profesor Woltmann reagoval následným vyklizením síně.
...
Po tom, co předčasně zemřeli oba jeho bratři (1865 František, 1867 Jan), zemřela v roce 1869 také jeho matka. Otec se v roce 1874 znovu oženil, ale téhož roku zemřel. Protože se s macechou nikdy nespřátelil, zůstal ve 22 letech sám bez prostředků a odjel natrvalo do Prahy.
Na rozdíl od Alše,
Tomáš Vích
| 01.06.16 10:28
"...Dvořák měl laskavou a nekomplikovanou osobnost. Mezi jeho velké záliby (vyjma lásky k hudbě) patřila železnice a chov holubů. Trpěl agorafobií, která se ke konci života stupňovala." - Já bych ho vzhledem k jeho povaze do středu náměstí necpal.
A já zase...
Ondřej Goetz
| 02.06.16 02:45
...vzhledem k jeho dílu klidně ano.
A navíc...
Ondřej Goetz
| 02.06.16 03:08
...když jsi vzpomenu třeba na fontánu Igora Stravinského v Paříži, říkám si, jestli těch trýznivých mučednických monumentů není v Praze pomalu už trochu moc...
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.