Kvůli D1 se má u Žeravic otevřít pískovna, místní jsou proti

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
13.05.2016 10:00
Přerov

Přerov - V Žeravicích u Přerova se kvůli současné stavbě dálnice D1 chystá otevření pískovny. Vytěžit by se mělo odtud zhruba půl milionu metrů krychlových písku, proti hluku při těžbě by místní obyvatele měl ochránit pětimetrový val. Lidé z přerovské místní části Žeravice jsou však ostře proti, svůj kritický postoj vyjádřili ve čtvrtek večer i na veřejném slyšení se zástupci města. Otevření pískovny se jim podařilo zabránit už před osmi lety. Nyní zástupci města argumentují veřejným zájmem. Definitivní rozhodnutí však zatím nepadlo.


Písek by se měl těžit v části zvané Lapač jen několik metrů za rodinnými domy v kopci nad Žeravicemi. Na ploše 6,5 hektaru by se mělo vytěžit přes půl milionu metrů krychlových. "Pískovnu chceme otevřít se záměrem pouze pro stavbu dálnice, která probíhá tři kilometry odtud. Doprava by tak nešla přes Přerov. Celý projekt je udělán s ohledem na bydlení zdejších obyvatel," uvedl majitel pozemku Petr Očenášek.

Podle projektanta Vlastislava Mullera nebudou nákladní auta z pískovny projíždět Žeravicemi, ale napojí se na hlavní tah mezi Olomoucí a Přerovem. Těžba podle něj navíc potrvá pouze po dobu stavby dálnice, odhaduje to zhruba na dva roky. "Předpokládáme těžbu zhruba 250.000 kubíků za rok. Očekáváme, že těžba bude za dva roky ukončena a poté bude plocha rekultivována," řekl projektant.

Představení záměru však narazilo na tvrdou kritiku obyvatel Žeravic. Proti otevření pískovny jich přišlo osobně protestovat osm desítek, několikahodinové jednání provázely bouřlivé emoce. Poukazovali například na existenci dalších pískoven v okolí i na to, že by vzhledem k vytěženému množství musely písek převážet desítky tisíc aut. Nevěří ani tomu, že by těžba trvala pouze po dobu stavby dálnice. Do doby, než investor získá povolení, bude podle nich dálnice hotová. "Je to podnikatelský záměr pana Očenáška, nejde o veřejnoprávní záměr. Zatíží nás to hlukem, dopravou i prašností, může to narušit také zdroje vody," uvedla předsedkyně místního výboru Ludmila Landsmannová.

Podle zástupců přerovské radnice záměr územnímu plánu neodporuje, podle nich je to menší zlo než zatížit lidnatější části Přerova převozem písku z okolí. Poukazovali i na to, že vytěžený prostor má být poté rekultivován a pozemky vráceny do zemědělského fondu. "Pro mě představa, že by půl milionu kubíků písku jezdilo přes Přerov z pískovny z Tovačova, je děsivá," uvedl náměstek primátora Pavel Košutek (ANO).

Dálnici D1 z Lipníku do Přerova v hodnotě 2,7 miliardy korun staví společnost Skanska, investorem je Ředitelství silnic a dálnic. Dlouho plánovaná stavba čtrnáctikilometrového úseku začala loni v červenci, úsek by měl být hotov do tří let. Novostavba jednoho z posledních chybějících úseků D1 je největší silniční stavbou připravovanou v posledních letech.
0 komentářů
přidat komentář