Krov divadla v Jičíně je v havarijním stavu, město chystá opravu

Vložil
ČTK
27.08.2018 16:50
Jičín


Jičín - Dřevěné střešní krovy Masarykova divadla v Jičíně jsou kvůli napadení hmyzem a dřevokaznými houbami v havarijním stavu. Při větším zatížení, například sněhem, by se mohly zřítit. Radnice proto začala chystat statické zajištění krovu. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Jan Jireš. Na špatný stav krovů přišla firma MEPRO, která pro město chystá dokumentaci pro celkovou rekonstrukci divadla.

V nejhorším stavu jsou podle projektantů krovy nad jevištěm. "Projektanti upozornili, že při větším zatížení střechy nelze vyloučit kolaps konstrukce. Jednoznačně doporučili provést dočasné statické zabezpečení, a to ještě před zimou," uvedl Jireš. Radní města proto schválili nabídku firmy MEPRO na zpracování projektu pro statické zajištění krovu a odstranění havarijního stavu za 95.500 korun bez DPH.

Dokumentaci k zajištění krovů by měl firma předložit v září. "Následně bude oslovena odborná firma pro realizaci prací. Během nich bude divadlo uzavřeno," uvedl Jireš. Uvedl, že bez statického zajištění by minimálně jeviště muselo být z bezpečnostních důvodů trvale uzavřeno.

Divadlo, které bylo postavené na konci 19. století, město v roce 2016 koupilo od Tělocvičné jednoty Sokol. Zpracováním projektu radnice letos zahájila několikaletý proces nákladné rekonstrukce objektu. Práce na dokumentaci by měly trvat do roku 2020. O zahájení vlastní opravy bude rozhodovat zastupitelstvo vzešlé z říjnových komunálních voleb.

Masarykovo divadlo na pěší zóně v Husově ulici je místem kulturního a společenského života v šestnáctitisícovém Jičíně. Konají se v něm představení, koncerty, plesy, taneční kurzy, výstavy, semináře.

Stavbaři by měli v divadle rekonstruovat střechu, fasádu, rozvody, topení, interiéry či instalovat vzduchotechniku. Náklady na opravu divadla se odhadují na desítky milionů korun, hlavní tíha financování bude ležet na městě. Na nákladech se částečně budou podílet i sokolové, kteří zůstali menšinovým vlastníkem nemovitosti.

Jičín koupil divadlo od sokolů po složitých jednáních v červnu 2016 za 18,5 milionu korun. Otevřela se tím cesta k opravě objektu, protože sokolové by sami peníze na opravy neměli.
0 komentářů
přidat komentář

Související články