Krajská galerie ve Zlíně vystaví tvorbu architekta Pavla Šimečka

Vložil
ČTK
19.07.2021 08:10
Zlín


Zlín – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně vystaví tvorbu architekta Pavla Šimečka. Je autorem více než 60 urbanistických studií a významných staveb nejen ve Zlínském kraji. Vernisáž za účasti autora je naplánovaná na úterý 20. července od 17:00. Výstava potrvá do 26. září, sdělili ČTK zástupci galerie.


Šimečkovy práce si budou moci zájemci prohlédnout v rámci cyklu věnovaného významným architektům druhé poloviny 20. století ve zlínském regionu. Galerie představí přínos jednoho ze zakládajících členů České komory architektů prostřednictvím plánů, fotografií, výtvarné tvorby, publikací a osobních dokumentů.

Rodák z Uherského Hradiště oslaví v říjnu 77. narozeniny. V roce 1979 se přestěhoval s rodinou do Zlína, kde nastoupil do Stavoprojektu. Pracoval převážně na návrzích sídlišť a dopravním řešení center měst. Je také autorem obchodního domu Centrum v Uherském Hradišti z roku 1987 nebo provozní budovy autobusového nádraží a nadjezdu spojujícího centrum se sídlištěm Jižní svahy ve Zlíně z roku 1988.

Na jaře 1989 přešel Šimeček do Útvaru hlavního architekta, kde věnoval jako urbanista pozornost otázkám celého okresu. Účastnil se také řady architektonických a urbanistických soutěží, například v Mostě, Frýdku–Místku, Znojmě, Orlové, Břeclavi, Ostravě, Brně nebo Bratislavě. "Úspěchy v těchto soutěžích mu přinesly řadu zakázek z celé republiky a vedly jej k založení soukromé architektonické kanceláře," uvedli zástupci galerie.

Od roku 2003 působí Šimeček v Brně, kde externě přednáší, publikuje v novinách, odborném tisku a zasedá v soutěžních porotách. "Rád kreslí a zajímá se o umění, historii, sociologii, dopravu a život ve městě. Kromě architektonické a urbanistické práce, ve které stále pokračuje, se tak návštěvníci mohou seznámit také s jeho výtvarnou tvorbou a kresebnými rekonstrukcemi historických objektů," uvedla kurátorka Krajské galerie výtvarného umění Ladislava Horňáková.

K záznamům úprav zřícenin hradů Brumova a Lukova a zpracování jejich expozic přivedl Šimečka zájem o historii. "S památkáři vzájemnou spolupráci dále rozvíjí. Byly realizovány jeho návrhy expozic s kresbami předpokládané podoby feudálních sídel. Stále se také rozrůstá významná kolekce Šimečkových kresebných rekonstrukcí hradů pod názvem Copuli lapidum (hromady kamení), která vznikla na základě obsáhlé Ilustrované encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí od Miroslava Plačka," doplnili pracovníci galerie.

Výstavu mohou zájemci navštívit v Grafickém kabinetu ve druhém podlaží 14. budovy Baťova institutu. Komentovanou prohlídku s kurátorkou výstavy připravuje galerie na úterý 3. srpna od 17:00. Další informace jsou k dispozici na webu www.galeriezlin.cz.
0 komentářů
přidat komentář