Chrudim zvažuje, zda se nezbaví zámku s parkem v Přestavlkách

Vložil
ČTK
27.11.2019 13:45
Chrudim

Přestavlky - Chrudim zvažuje, zda se nezbaví zámku s parkem v Přestavlkách. Historický majetek města využívá výchovně léčebné oddělení dětského domova se školou, který zřizuje ministerstvo školství. Město ani jeho obyvatelé z vlastnictví památky nemají žádný užitek, uvedl starosta František Pilný (ANO).


Podle něj existuje několik variant, jak se zámkem naložit. "Třeba směna zámeckého areálu se státem za například zemědělské pozemky v Chrudimi a okolí. Některé potřebujeme a stát za ně po nás požaduje i několik milionů korun. Jiné můžeme alespoň pronajmout zemědělcům," řekl Pilný. Další možností je prodej památky.

Zámek podstoupil rekonstrukci na počátku tisíciletí, některé prvky jako izolace balkónů a okna však již podle Pilného dožívají. Chrudim má se státem uzavřenou smlouvu o bezplatné výpůjčce areálu, podmínkou je, že se domov bude objekt opravovat a udržovat. Organizace ale nechce investovat do cizího majetku.

"Musíme platit daň z nemovitosti, přitom pro nás je areál čistě prodělečný a troufám si tvrdit, že pro občany Chrudimi je park v Přestavlkách zcela nevyužitelný," řekl Pilný. Cenu zámku s parkem odhaduje velmi přibližně na 30 milionů korun. Jednání se státem podle něj potrvá několik let.

Původní tvrz v Přestavlkách byla zřejmě v 17. století přestavěna v barokní zámek, v roce 1872 jej Jan Keller přestavěl v pseudorenesančním slohu. V roce 1945 byl po konfiskaci objekt upraven pro chrudimskou nemocnici. Jednopatrová obdélníková budova s dvěma bočními křídly, která vybíhají k západu, je krytá nízkou valbovou střechou s drobnou věžičkou.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zámek Přestavlky
Martin Hurin
27.11.19 03:44
Zavádějící fotografie
Jana Kořínková
28.11.19 07:36
zobrazit všechny komentáře