Výsledky designérské soutěže Dassault Systèmes Design Challenge

Vložil
Tisková zpráva
04.04.2014 14:30
Praha – Futuristický koncept „asistenta rozšířené reality“ Neo Flock Litevce Tomase Jankauskase je vítězem letošní Dassault Systèmes Design Challenge. Druhou cenu v soutěži konané pod záštitou hlavního města získal projekt vznášedla-uklízeče českého designéra Karla Vránka. Třetí příčku obsadil projekt Houpačka. Veřejnou „houpací nabíječku“ navrhl Siriphong Roongruengvuthikul z Thajska.

Vítězný asistent rozšířené reality se podle autora dokáže sám pohybovat v prostoru a nabízí v reálném čase pohled z jiné perspektivy. Dokáže také poskytovat informace o daném místě, případně navigovat uživatele při jeho cestě městem. Stříbrné vznášedlo na elektrický pohon je určené pro uklízení veřejných prostor a současně filtraci vzduchu. Bronzová nabíjecí houpačka umožňuje využít kinetickou energii pro nabíjení chytrých zařízení a zároveň může být pojítkem napříč generacemi obyvatel města.

„Úspěšné návrhy dobře ilustrují směr, kterým se design ubírá. Projekt na prvním místě je nemateriální, pracuje s emocemi a je svým způsobem metafyzický, druhý se zaměřuje na produktový design a třetí pracuje se sociálním rozměrem,“ vysvětlila Anne Asensio, viceprezidentka pro Design Experience ve společnosti Dassault Systèmes a předsedkyně poroty.

Účastníci třetího ročníku mezinárodní soutěže spolupořádané časopisem AutoDesign&Styling měli za úkol navrhnout předmět určený k běžnému užívání inspirovaný Prahou. Vítězný futuristický projekt Neo Flock představuje imaginární přístroj odkazující na kubismus, který umožňuje zažít město v novém nekonvenčním rozměru. Autor pracoval s konceptem napojení na nervovou soustavu a počítá s tím, že by zařízení bylo možné krátkodobě pronajímat podobně jako dnes jízdní kola.

Porota — Vedle automobilové designérky Anne Asensio zasedli v porotě také šéfredaktor časopisu AutoDesign&Styling Radek Laube, Jana Vinšová z občanského sdružení Czechdesign a Tomáš Ivančík z Dassault Systèmes. Profesionální designéry zastupovali Marie Doucet, Ivan Dlabač a Petr Štěpánek.

Do soutěže Dassault Systèmes Design Challenge se letos zapojily více než čtyři desítky mladých designérů mladších 35 let. Autor nejlepšího návrhu získá odměnu ve výši 1 000 eur, druhý nejlepší pak 500 eur a odměna za třetí místo činí 300 eur. Soutěž podpořilo také občanské sdružení Czechdesign a tabletový magazín Dotyk.

Video ze zasedání poroty s komentářem Anne Asensio najdete ZDE
Vítězné projekty najdete také ZDE

Pořadatelé — Dassault Systèmes – 3D Experience Company; časopis AutoDesign&Styling
0 komentářů
přidat komentář