V soutěži se hledá tvůrce českého pavilonu na Expo 2015

Vložil
ČTK
21.05.2013 19:40
Praha

Praha - Hledá se tvůrce koncepce české účasti a pavilonu na světové výstavě na Expo 2015 v Miláně. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo na svém webu o veřejných zakázkách, že soutěž v hodnotě 60 milionů korun vypsala kancelář generálního komisaře české účasti na výstavě v Itálii. Česko počítá s tím, že si pavilon od zhotovitele a spoluinvestora české účasti pronajme na deset měsíců.

    Vítěz by měl navrhnout komplexní řešení české účasti. Mezi to patří vytvoření pavilonu a řešení jeho okolí, architektonická koncepce, zpracování projektové dokumentace a nezbytných povolení pro realizaci pavilonu, řešení expozice, multimediálního prostoru v pavilonu, provoz a údržbu.
    Počítá se s tím, že vnitřní expozice pavilonu by měla být ukázkou toho nejlepšího, co česká věda může světu nabídnout k zadanému tématu "Potraviny pro planetu, energie pro život". Italy zaujaly například mimořádné objevy České republiky v oblasti nanotechnologií a biochemie aplikované v zemědělství a čištění vody, které posouvají vývoj tématu do budoucnosti.
    Vláda souhlasila s českou účasti na příští světové výstavě, podmínkou souhlasu k akci s rozpočtem 260 milionů korun bylo poprvé zapojení soukromého sektoru do spolufinancování. Celkové příspěvky soukromníků a dalších partnerů se podle dřívějších informací mohou pohybovat okolo 50 milionů korun.
    I po skončení Expa v říjnu 2015 by měla být stavba pavilonu využívána. Případný investor by tak získal objekt i renomé. V médiích se objevily informace, že pavilon na Expu by mohl nést například podobu Kaplického nerealizované stavby Národní knihovny či by mohl být ve tvaru farmy Čapí hnízdo podnikatele Andreje Babiše.
0 komentářů
přidat komentář

Související články