Televizní a rozhlasová studia vzešlá z architektonických soutěží

Zdroj
Jan Sapák, Česká komora architektů
Vložil
Tisková zpráva
11.12.2009 17:50
Ve spojitosti s veřejnou rozpravou, zda má být na připravované studio České televize v Brně vypsána architektonická soutěž či jestli může být vynechána, mluvčí ČT, paní Hana Orošová, přispěla poznámkou patrně myšlenou jako hlavní argument, proč není studio pro soutěž vhodné: …."Nové studio se zařadí spíše mezi industriální stavby, neboť jeho součástí budou multifunkční univerzálně využitelné studiové haly"
      Ano, paní mluvčí má pravdu v tom, že televizní studio má dílem blízko k průmyslové architektuře. To ale neříká nic o tom, že to není téma architektury, že takové téma běžně neřeší architekti. Téma televizních studií je každoroční náplní ročníkových i diplomních prací na všech školách architektury, včetně technologického konceptu. Vůbec to tudíž není zvůvodnění, proč v případě nového brněnského studia absentuje soutěž.
      Dovolíme si malou rekapitulaci. V České republice ale i v řadě evropských zemí bylo postaveno více studií, jejichž návrh vzešel z architektonické soutěže. Jedno z prvních je znamenité studio Maison de Radio de France na břehu Seiny v Paříži od architekta Bernarda již z roku 1951. Jedno z nejúchvatnějších děl těsně poválečné architektury, které ale také dobře sloužilo a slouží. Již předtím ale vzniklo v meziválečné době rozhlasové studio od Hanse Poelziga (1929-1931).
      Ovšem také u nás proběhly architektonické soutěže na později postavená studia v Praze (1961) a v Bratislavě Mlynské dolině (1964). Pravdou ale je, že v Praze soutěž nejspíše zahrnovala jen konfiguraci budov. Jinak tomu ovšem bylo v Rakousku, kde v roce 1969 zvítězil architekt Gustav Peichl se svým návrhem prvního zemského studia, jež bylo potom v několika obměnách realizováno ve většině spolkových hlavních měst.
      Zcela nedávno bylo otevřeno televizní, rozhlasové a nahrávací studio DR v Kodani, jež vzešlo z mezinárodní architektonické soutěže.

Přehled studií ze soutěží:
1929 Radio Berlin (Hanz Poelzig)
1952 Maison de Radio France Paříž, soutěž 1952 (Henry Bernard)
1961 Soutěž na televizní studio v Praze (akad. arch. Jiří Holý)
1964 Architektonická soutěž na studio v Mlynskej dolině Bratislava
1969 Architektonická soutěž na zemská studia v Rakousku (Gustav Peichel)
1993 Užší soutěž Villa VPRO Hilversum (MVRDV)
2002 Mezinárodní architektonická soutěž na studia Radia a TV DR Kodaň (Vilhelm Lauritzen)
0 komentářů
přidat komentář

Související články