Studenti z ČVUT vyhráli soutěž s návrhem bydlení pro singles

Vložil
ČTK
23.03.2011 16:55
Praha

Praha - Soutěž o nejlepší návrh bydlení pro lidi, kteří žijí bez partnera a dětí (singles), vyhrála dvojice studentů Fakulty archi- tektury ČVUT (FA ČVUT) v Praze Zuzana Retterová a Bořek Němec. Porotu zaujali návrhem malých barevných nízkoenerge- tických obytných schránek umístěných na střechu panelového domu v Liberci. Vý- sledky soutěže dnes novinářům představili její organizátoři. Soutěž Revit Open se konala počtvrté, pořádá ji Kabinet modelového projektování FA ČVUT a společnost Autodesk.
    Studenti si udělali anketu mezi svými známými, kteří žijí bez partnera a dětí. Zjistili, že většině z nich stačí ke spokojenému životu pouhých devět metrů čtverečních. "Pro všechny by se jednalo o přechodné bydlení, nechtějí zůstat singles napořád," řekli studenti.
    Na střeše panelového domu by podle návrhu studentů vznikla desítka "domků" ve tvaru barevných krychlí. Singles jsou podle studentů lidé, kteří chtějí být prozatím sami, ale ne osamělí. V sedmi boxech by bydleli, tři by sloužily jako společné prostory - kavárna, kino a prádelna. Nástavba je projektovaná jako nízkoenergetická, z recyklovatelných materiálů. Například izolace jsou z konopí.
    Zadáním soutěže bylo vymyslet ekologické bydlení pro singles na konkrétní panelový dům v Liberci.
    Na druhém místě v  soutěži skončili Radek Trojan a Vratislav Zíka z Vysokého učení technického v  Brně. Třetí místo obsadil Vojtěch Miler z FA ČVUT. Uděleny byly rovněž dvě zvláštní ceny. Trojice Martina Svobodová, Jan Císař a Kateřina Frejlachová z FA ČVUT navrhli bydlení pro singles ve formě kontejnerových buněk. Druhou zvláštní cenu dostali Natálie Javorská se Stanislavem Bažantem z FA ČVUT. Podle nich by se singles dobře žilo ve velké zakryté zahradě.

Vítězný návrh
0 komentářů
přidat komentář