Stavbami roku hradeckého kraje jsou Elada Bystré a Krtek Vrchlabí

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
05.11.2014 21:30
Hradec Králové


Hradec Králové - Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2014 dnes získaly víceúčelové centrum Církve bratrské Elada v Bystrém v Orlických horách a Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí nazývané Krtek. Odborná porota ještě udělila dvě čestná uznání a zvláštní cenu. Do letošního 11. ročníku soutěže stavbaři, investoři a architekti přihlásili 12 staveb, tedy o tři méně než loni, uvedli organizátoři soutěže z hradeckého hejtmanství.
    Centrum Elada vzniklo nákladem 21 milionů korun na místě nevyhovující modlitebny Církve bratrské, kterou plně nahradilo. V Eladě působí také mateřská škola a budova slouží i k pořádání koncertů, výstav, přednášek a dalších kulturních aktivit.

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání vybudovala nákladem 85,5 milionu korun správa Krkonošského národního parku. Tvar domu, který je zapuštěný do země, vychází z geometrie pohoří Krkonoš. Díky zelené střeše splývá s okolím. V centru je přednáškový sál s kapacitou 80 posluchačů, laboratoře a učebny. Objekt nabízí také výstavní prostor, knihovnu, ekologickou poradnu a zázemí. Centrum Krtek bylo nominováno také do prestižní celostátní soutěže Stavba roku 2014. Z ní si odneslo cenu Architecture Week, která je udělována stavbám s přínosnou a neotřelou architektonickou myšlenkou.
    Zvláštní cenou porota ocenila unikátnost takzvané Biketower v Hradci Králové, což je bezobslužný parkovací dům pro kola. Válcovitá stavba ze skla a oceli stojí před hlavním hradeckým vlakovým nádražím. Čestné uznání získaly rekonstrukce a dostavba objektu společnosti Level v Náchodě a rozhledna Milíř u Vysoké nad Labem na Hradecku.
    Stavby z hradeckého kraje se často prosazují v celostátním měřítku. Prestižní ocenění Stavba roku ČR letos získala nová kabinová lanovka na Sněžku. V minulých letech tento prestižní titul získaly společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar a budova hradecké studijní a vědecké knihovny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články