Soutěž Young Architect Award bude dnes večer znát své vítěze

Vložil
ČTK
19.09.2012 11:15
Praha

Praha - Šest desítek mladých architektů bude dnes večer usilovat o titul nejlepšího začínajícího architekta v soutěži Young Architect Award. Čtvrtý ročník soutěže pro tvůrce do 33 let se snažil spojit ambiciózní architekty a konzervativní památkáře. Hlavním tématem totiž bylo hledání ideální podoby veřejného prostoru v historickém kontextu.
     
Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem byly vybrány konkrétní lokality v Praze, Brně, Ostravě a Liberci. Šlo o místa aktuálně problematická nebo o lokality, které obyvatelé daných měst vnímají citlivě. V Ostravě třeba mladí architekti řešili lokalitu bývalých jatek, kde je dnes nezastavěná plocha sloužící zčásti jako parkoviště. V Liberci se zaměřili na historické jádro - Sokolovské náměstí. Z pražských projektů se řešilo například Nákladové nádraží Žižkov nebo bývalá hala Kotlárny v Praze - Karlíně, což je největší dochovaná průmyslová funkcionalistická stavba v hlavním městě.
      Do letošního ročníku se přihlásili mladí architekti z  Česka, Slovenska, Slovinska a Belgie. Nejlepší přihlášené práce vybírala odborná porota.
      Loni se mladí architekti zaměřili na problematiku současné urbanizace. V projektech se snažili propojit veřejný prostor, městskou zástavbu, přírodní prvky a nové budovy. Ze 128 projektů od architektů ze 14 zemí světa se na prvních místech čtyř kategorií umístili tři absolventi českých univerzit a jedna slovinská architektka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články