Prostor před ostravskou katedrálou chce změnit 20 architektů

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
07.06.2017 17:30
Ostrava - Do architektonické soutěže na proměnu náměstí Msgre Šrámka v Ostravě, tedy prostoru před vstupem a v okolí renovované katedrály Božského Spasitele, se přihlásilo 20 zájemců. Jejich návrhy bude odborná komise posuzovat už ve čtvrtek. Letos jde už o třetí architektonickou soutěž ve městě a další se chystá, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).


Architekti už navrhli proměnu bývalých jatek nebo možnou budoucí podobu Umělecké ulice u Domu umění. Účastníci nynější soutěže měli přijít s architektonicko-urbanistickým řešením prostoru mezi katedrálou a Divadlem Jiřího Myrona. Součástí návrhu má být představa autorů o dotvoření okolí katedrály až po městský blok lemující Zámeckou ulici.

"Rok 2017 je rokem architektonických soutěží ve městě. Tři už byly vyhlášeny a čtvrtá se chystá na koncertní halu," uvedl Macura, který je spokojen i s úrovní zaslaných návrhů. Věří, že nejlepší návrh by mohl být vybrán ve čtvrtek.

Soutěž na novou koncertní halu by mohla být vyhlášena zřejmě v září. Město sice původně předpokládalo, že by se tak mohlo stát do konce června, ale příprava architektonických soutěží je podle Macury náročná.

"Příprava na koncertní halu běží svým tempem, kolegové mezitím navštívili několik jiných lokací v Pobaltí či Katovicích, kterými se zejména hodně inspirujeme,"
řekl Macura.

Koncertní hala by měla být přístavbou Domu kultury města Ostravy, s jehož modernizací město také počítá. Architektonická soutěž by se tak měla vztahovat nejen na podobu koncertní haly, ale i domu kultury. Podle Macury je v lokalitě navíc složitá situace s parkováním, a město se tak snaží dohodnout s krajem na společném projektu podzemního parkoviště. Náklady na renovaci a dostavbu koncertní síně město odhaduje na 1,5 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články