Plzeň vyhlásí soutěž na podobu zástavby, kde měl stát obchodní dům

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
27.01.2014 15:25
Plzeň

foto: Google Maps
Plzeň - Plzeň vyhlásí příští pondělí veřejnou soutěž na podobu zástavby kontroverzního území, kde chtěl developer Amádeus Real postavit obchodní komplex Corso Americká za 2,5 miliardy korun. Před rokem ho odmítlo referendum, a radnice tak musí stavbě nákupního centra na místě zbouraného domu kultury bránit. Investor minulý týden oznámil, že s projektem končí. Bude se zřejmě s městem soudit. Radní už podmínky soutěže schválili, ve čtvrtek ji potvrdí zastupitelé. ČTK to řekl technický náměstek primátora Petr Rund (ODS).
    Doba pro odevzdání soutěžních návrhů bude od 25. do 30. dubna. Hodnoticí porota zasedne 13. a 14. května a den poté by měl být názor odborníků na koncepci území zveřejněn.
    Architektonicko-urbanistická soutěž bude vyhlášena na širší území, které zahrnuje kromě 2,4 hektaru plochy určené původně na stavbu Corsa Americká i pozemky až k okresnímu soudu. "Navrhne řešit území Americká - Nádražní - křižovatka U Jána - Denisovo nábřeží s důrazem na urbanistickou strukturu a vymezení veřejných prostranství. Principy prostorového uspořádání budou promítnuty do nového územního plánu," uvedl Rund. Bude hotový v roce 2016, o dva roky později, než radnice plánovala.
    Vítěz soutěže musí vyřešit strukturu zástavby a veřejných prostranství a vazeb na okolní území. Dále musí respektovat případná územní rozhodnutí a reflektovat potřeby vlastníků.
    Amádeus Real se minulý čtvrtek rozhodl projekt Corso Americká v Plzni ukončit. Důvodem je podle jeho právního zástupce Jana Petříka nejistota v přístupu města a neustále se měnící postoje k investici, které aktuálně vyústily v zastavení územního řízení. Investor do projektu vložil stovky milionů korun, jež bude požadovat po městu, stejně jako část ušlého zisku i peníze za zmařenou investici.
    Ve hře je ještě prodej 2,4hektarového pozemku, který Amádeus vlastní. Radnice by za něj dala nejvíce 270 milionů Kč, k nákupu by ale musela mít jako řádný hospodář jasno o využití; investor loni navrhl 500 milionů Kč. "Město je se svým přístupem na nejlepší cestě k tomu, aby se proluka po domu kultury stala na dlouhou dobu jednou z dominant Americké třídy," řekl Petřík. Holý pozemek dnes zčásti funguje jako parkoviště.
    Plzeň už vybrala právní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík, která ji bude zastupovat v očekávaném dlouhodobém soudním sporu s developerem. Odvolání proti výběru advokátů ještě řeší antimonopolní úřad. Vítězná kancelář podepíše s městem smlouvu na tři roky. Radnice vyčlení na každý rok na právní služby dva miliony korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články