Knihovnu v Praze chce stavět přes 700 architektů z celého světa

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
03.07.2006 22:25
Praha

Praha - Postavit novou budovu Národní knihovny ČR (NK) v Praze má zájem 760 architektů a studií z různých koutů světa. Tolik autorů se do půlnoci 30. června zaregistrovalo do mezinárodní projektové soutěže na stavbu, která by měla do roku 2010 vzniknout v Praze na Letné. Podle zadavatele by měla nejen řešit dlouholeté prostorové problémy knihovny, ale měla by také být výrazným příspěvkem současné architektuře v Česku.
"Největší zájem je pochopitelně v zemích Evropy, z nichž pochází zhruba 73 procent přihlášených, zastoupeni jsou v hojné míře i architekti z Česka a Slovenska," řekl dnes ČTK Zdeněk Tichý z tiskového oddělení NK. Přibližně 13 procenty jsou zastoupeny státy Asie a srovnatelný počet přihlášek dorazil rovněž od architektů ze Severní a Jižní Ameriky. Zbývající jedno procento doplnili adepti z Afriky a Austrálie.
Odhady ředitele NK přitom hovořily přibližně o třech stovkách zájemců. "Zájem gradoval v posledních dvou dnech, kdy se přihlásilo téměř 400 uchazečů," doplnil Tichý.
Zájem architektů o stavbu nové české Národní knihovny je tak ještě větší než před několika lety o stavbu nové alexandrijské knihovny v Egyptě. Do soutěže přišlo přes 600 návrhů; knihovnu postavil norský ateliér Snoheta, ve kterém tehdy pracoval i český architekt Martin Roubík. Stavba knihovny stála 200 milionů dolarů (tehdy asi 6,3 miliardy korun), peníze na ni přicházely z celého arabského světa, otevřena byla na podzim roku 2002. Daleko větší akcí byla soutěž na stavbu nového egyptologického muzea, do níž se přihlásilo 2500 účastníků ze 105 zemí, Českou republiku reprezentovaly dvě desítky týmů, včetně Roubíka.
Termín pro předání soutěžních návrhů na pražskou stavbu je 29. září. První kolo anonymně vyhodnotí porota v říjnu a osm nejlepších návrhů postoupí do kola druhého. Vítězný návrh má být vyhlášen 3. března 2007.
Celkové plánované náklady na výstavbu knihovny jsou podle propočtů z roku 2004 přibližně 1,8 miliardy korun. Plánované náklady na samotnou soutěž představují částku 26,5 milionu korun, z toho je 600.000 eur (nyní přibližně 17 milionů korun) určeno na ceny soutěžícím.
Jakou stavbu Praha v podobě nové budovy knihovny dostane, bude posuzovat mezinárodní porota v čele s britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadid. Členy poroty jsou francouzský architekt Dominique Perrault, autor nové francouzské národní knihovny, britská architektka českého původu Eva Jiřičná a mexický architekt José Grinberg. Protože se bude stavět na hranici památkového území, bude v porotě zástupce UNESCO, primátor Pavel Bém, ředitel NK a český architekt Petr Bílek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články