Jubilejní 10. ročník soutěže Život pod střechou ocení středoškoláky i pedagogy

Vložil
Tisková zpráva
13.12.2013 08:50
VELUX Česká republika, s.r.o.

Středoškolská soutěž Život pod střechou vstupuje do nové dekády a přináší řadu novinek jak pro studenty, tak pro samotné školy i vyučující. Soutěž klade především důraz na význam přirozeného denního světla v obytných prostorech. V jubilejním ročníku si navíc odnese cenu i autor nejlepšího interiéru či škola s nejvyšším počtem přihlášených projektů. Vítězové budou vyhlášeni v červnu 2014.

Vítězem posledního ročníku soutěže se stal Jiří Řapek ze SUPŠ Bechyně. Porotu okouzlil mimo jiné i využitím přírodních materiálů.

10. výročí přináší ocenění školám i pedagogům

Do soutěže Život pod střechou mohou studenti přihlašovat projekty rodinných či bytových domů, ale i jiných staveb. Letos poprvé bude možné přihlásit také návrh interiéru k soutěžní stavbě, jejíž vítěz si odnese 10 000 Kč. Život pod střechou ke svému jubileu bude udělovat i další mimořádná ocenění. Škola s nejvyšším počtem přihlášek dostane za aktivní podporu studentů a účast v soutěži sponzorský dar v hodnotě 15 000 Kč, který může použít na cokoliv – od výbavy až po zábavní aktivity pro studenty. Oceněni budou také dva vedoucí projektů, jejichž studenti budou nejúspěšnější v celostátním kole. Ti pojedou na dvoudenní exkurzi do aktivních domů v dánské Kodani.

Stříbro v roce 2013 vybojoval Ondřej Ondřej ze SPŠS Valašské Meziříčí. Porota ocenila současný výraz stavby i střízlivé materiálové řešení, které je řešeno včetně detailů.
Život pod střechou umožňuje studentům pracovat se světlem

„Soutěží chceme podpořit nejen kreativitu mladých talentů, ale umožnit všem studentům přemýšlet, jak se bude v jimi navržených budovách žít. Hodnotíme nejen estetiku staveb, ale především jejich funkčnost a možnost reálného využití v praxi. Hlavním kritériem je kvalitní prosvětlenost prostor pod střechou. V poslední době se stále častěji setkáváme s tím, že v bytové výstavbě je dostatečné množství přirozeného denního světla podceněno, a to především u rodinných domů. Naše soutěž dává studentům možnost vyzkoušet si návrh budov, které přinesou kvalitní a pohodlné užívání,“ přibližuje cíle soutěže Ing. arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX Česká republika, s.r.o., která je jejím organizátorem.

Vyšší kvalita projektů a větší zájem škol

Zájem o účast v soutěži ze strany studentů a škol každoročně vzrůstá. Do posledního ročníku se přihlásilo rekordních 172 studentů. Studenti se nebojí odvážnějších konceptů, ale zároveň vytvářejí návrhy velmi dobře realizovatelné v praxi. „Naším cílem je, aby se do soutěže zapojili a návrh denního osvětlení si vyzkoušeli všichni studenti, proto klademe velký důraz na hodnocení a odměny ve školních kolech,“ povzbuzuje studenty Ing. arch. Klára Bukolská.

Soutěž je díky své dlouholeté tradici a vysoké profesionalitě kladně hodnocena i pedagogy. „Naše škola se zúčastňuje soutěže od počátku její historie a minimálně v pěti ročnících jsme byli nějakou formou oceněni. Soutěž je u nás velmi populární, studenti se do ní přihlašují ze své iniciativy. Za sebe mohu říct, že se jedná o profesionální soutěž s dobrou organizací a kvalitní porotou,“ chválí si přínos Života pod střechou Ing. Miroslav Maňas ze SPŠ stavební Valašské Meziříčí.

Třetí místo v 9. ročníku soutěže získal Martin Pagáč ze SPŠ Zlín, který v maximální míře využil potenciál horního osvětlení.
Dvě kola a tři absolutní vítězové

Soutěž má každoročně dvě kola. V prvním kole porota složená ze zástupců přihlášených škol a společnosti VELUX vybere a ocení šest nejlepších návrhů. První tři návrhy z každé školy pak postoupí do celostátního kola. Ve druhém kole zasedne porota složená z nezávislých odborníků a jednoho zástupce společnosti VELUX. Ti společně vyhlásí tři absolutní vítěze, kteří si odnesou ceny v hodnotě 30 000 Kč. Mimo hlavní ceny může porota udělit i zvláštní ocenění v celkové výši 12 000 Kč.

Registrace do soutěže probíhá do 15. 1. 2014
Registrace do soutěže probíhá do 15. 1. 2014, a to prostřednictvím on-line formuláře na webových stránkách www.velux.cz. Termín pro odevzdání projektů je 15. 5. 2014. Slavnostní vyhlášení vítězů jubilejního 10. ročníku soutěže Život pod střechou se uskuteční v červnu 2014 v pražské Písecké bráně za účasti poroty, vítězů i jejich profesorů a spolužáků.

O Životě pod střechou s vyučujícími SPŠS

Andrea Kábrtová, SPŠS v Mělníku:
„Soutěž byla přínosem nejen pro mne, ale i  pro studenty, kteří se jí zúčastnili. Oceňuji důraz na denní světlo, které má pro mě zásadní význam. Mám ráda prosluněné a vzdušné prostory a kontakt s okolním prostředím.“

Libor Dubčák, SPŠ Zlín: „Studenti rádi prezentují, co umí, to, čeho dosáhli. Aby uspěli, musí vědět a umět hodně nad rámec, co po nich škola požaduje. Výherci soutěže VELUX jsou nejlepšími studenty i na vysokých školách – fakultách architektury.“

Jarmila Buryová, SŠPU Hodonín: „Pro nás jako pro školu se stala soutěž součástí výuky. Zájemcům ze strany studentů, kteří se chtějí soutěže účastnit, zajišťujeme speciální výuku v oblasti vizualizace.“Soutěž Život pod střechou letos slaví 10 let výročí své existence.

Jubilejní 10. ročník soutěže Život pod střechou přináší i řadu novinek. Např. škola s nejvyšším počtem přihlášených projektů získá sponzorský dar v hodnotě 15 000 Kč.
O společnosti VELUX

Posláním společnosti VELUX je vyvíjet a neustále zdokonalovat výrobky, které do podkrovních prostor přivádějí více denního světla a čerstvého vzduchu, umožňují výhled do okolí a zároveň jsou v souladu s moderními trendy v architektuře. Výrobní sortiment společnosti VELUX zahrnuje široký výběr střešních oken, světlovodů i řešení pro ploché střechy. VELUX také nabízí celou škálu stínicích a dekorativních doplňků – od rolet, žaluzií až po venkovní rolety a markýzy včetně kompletního systému montážních a ovládacích prvků na manuální či elektrické ovládání. Samostatnou skupinu tvoří výrobky využívající solární energii jako např. solární pohony ovládání střešních oken. Společnost VELUX vlastní výrobní závody v 11 zemích světa a obchodní společnosti v téměř 40 zemích. Jako taková patří k světově nejsilnějším společnostem v oblasti průmyslu stavebních hmot. Její výrobky se prodávají ve většině zemí světa. Skupina VELUX zaměstnává přibližně 10 000 zaměstnanců. Jejím vlastníkem je společnost VKR Holding A/S, společnost s ručením omezeným, jež je plně v majetku zakladatele společnosti a jeho rodiny.
0 komentářů
přidat komentář