Dokument Oko nad Prahou vyhrál na festivalu ve Varšavě

Vložil
ČTK
17.10.2010 11:10
Polsko

Varšava

Varšava - Film o architektovi Janu Kaplickém a jeho projektu pražské Národní knihovny nazvaný Oko nad Prahou vyhrál v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském mezinárodním filmovém festivalu. Dnes večer to oznámila porota festivalu.
    Porotci dokument režisérky Olgy Špátové ocenili za to, že "zachytila emocionální stav člověka, který předběhl svoji dobu". V Oku nad Prahou podle nich empatickým způsobem představila život umělce jako cestu k jeho poslednímu dílu. Režisérka Špátová jako peněžní cenu získá 3000 eur (73.530 korun).
    Snímek o posledních dvou letech architektova života začíná 2. března 2007, kdy byl Kaplický se studiem Future Systems vyhlášen vítězem soutěže o stavbu nové budovy Národní knihovny na pražské Letné. Film chronologicky představuje vývoj událostí kolem projektu, včetně toho, jak radikálně se názory na něj měnily u některých zúčastněných, zejména pak u pražského primátora Pavla Béma. Autorka zachytila i chvíle, kdy Kaplický, ač jednomyslný vítěz mezinárodní soutěže, musel sám před úředníky a politiky svůj projekt "chobotnice" obhajovat poté, co návrh veřejně odsoudil prezident Václav Klaus.
    "Jsem strašně ráda, že polští diváci pochopili, o čem ten film je - že je o současné české politice, o tom, jak se lidé k sobě chovají," řekla ČTK Olga Špátová, pro niž je vítězství na varšavském festivalu prvním velkým zahraničním úspěchem. "Zajímavé je, že Oko nad Prahou získalo cenu zrovna v den komunálních voleb v Česku - knihovna se stala obětí politické hry," podotkla 26letá režisérka.
    Národní knihovna, která v minulosti architektonickou soutěž vypsala, v současnosti se stavbou nové budovy nepočítá.
    Česko mělo v soutěžní části Varšavského mezinárodního filmového festivalu dvě želízka v ohni. V hlavní soutěži českou kinematografii reprezentoval film Pouta režiséra Radima Špačka. V nesoutěžní části filmové přehlídky se polským divákům představil také dobrodružně laděný rodinný příběh Kuky se vrací Jana Svěráka.
    Varšavský filmový festival se loni zařadil do skupiny prestižních filmových přehlídek, Mezinárodní federací filmových producentů (FIAPF) dříve označovaných jako kategorie "A". Patří do ní například festival v Karlových Varech, v Cannes, Benátkách nebo Berlíně.

0 komentářů
přidat komentář

Související články