Cenu ministerstva kultury dostane i architekt Otakar Kuča

Vložil
ČTK
27.10.2015 08:05
Praha

Otakar Kuča

Praha - Státní cenu za literaturu pro rok 2014 dostane básník, textař a překladatel Pavel Šrut a za překladatelské dílo Hanuš Karlach. Cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos v oblasti divadla obdrží Jaroslav Vostrý a v oblasti hudby Ivana Loudová za kompoziční mistrovství, reprezentaci české hudby v zahraničí a výchovu mladé skladatelské generace. Pokud jde o výtvarné umění, porota vybrala mimo jiné za kurátorskou činnost Ludvíka Hlaváčka, cenu za přínos v oblasti architektury obdrží Otakar Kuča.

    Laureáty dnes oznámilo ministerstvo kultury, ceny se budou předávat večer v Anežském klášteře. Ceny jsou spojeny s odměnou 300.000 korun.
    Cenu za přínos v oblasti architektury obdrží Otakar Kuča za celoživotní jedinečné dílo v krajinářské architektuře a citlivou kontextuální kultivaci veřejného prostoru
    V kině Ponrepo se budou 29. října samostatně udělovat ceny za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Ceny dostali kameraman a spolutvůrce řady výjimečných děl české i světové kinematografie Miroslav Ondříček in memoriam a filmová a televizní režisérka a scenáristka, autorka osobitých dokumentárních výpovědí i několika hraných snímků Drahomíra Vihanová. Cena se uděluje každoročně k 27. říjnu u příležitosti Světového dne audiovizuálního dědictví.
    Ministerstvo kultury vydalo publikaci s medailony laureátů a o diskusích a polemikách, které kolem nich i kolem samotné ceny zazněly. "Právě před dvaceti lety, v roce 1995, začala nová etapa státních cen - udílených znovu za literaturu a za překladatelské dílo, nikoli za loajalitu režimu a poplatnost jeho ideologii. Bylo tak navázáno na dlouhou tradici založenou už v roce 1920 a přervanou po únoru 1948. Právě z toho důvodu je letošní ročník státních cen i cen ministerstva kultury do jisté míry výjimečný a vybízí k ohlédnutí," vzkázal účastníkům setkání ministr kultury Daniel Herman, který je nyní na zahraniční služební cestě v Izraeli.
0 komentářů
přidat komentář

Související články