Brno vybralo porotu pro soutěž na podobu areálu výstaviště

Vložil
ČTK
01. 03. 17. 08:45


Ludovica Molo
Brno - Brno vybralo porotu pro mezinárodní dvoukolovou urbanistickou soutěž na podobu areálu brněnského výstaviště. Jsou v ní odborníci s mezinárodní zkušeností, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ). V devítičlenné porotě je pět architektů a urbanistů, tři zástupci města a ředitel veletrhů Jiří Kuliš. Samotná soutěž bude vyhlášena v dubnu. Náklady na organizaci soutěže jsou asi 7,5 milionu korun. Veletrhy Brno vlastní z 95 procent město, které odkoupilo většinový podíl od Messe Düsseldorf.


Podle Andera se porota s odborníky osvědčila městu už v minulosti například při architektonické soutěži na podobu Jižního centra v Brně. "Záměrně jsme vybírali architekty a urbanisty s mezinárodní zkušeností, protože výstaviště je významná věc, která není v každém městě. Hraje to roli i v mezinárodním obrazu města," uvedl Ander.

Pětici odborníků tvoří prezident Federace švýcarských architektů Ivan Koleček, zakladatel Brněnského urbanistického kroužku Jakub Kořínek, městská architektka Litomyšle a Tišnova Zdeňka Vydrová, bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Petr Hlaváček a Ivan Reimann, který působí v Berlíně. Z města je doplní primátor Petr Vokřál (ANO) a náměstci Ander a Jaroslav Kacer (TOP 09), posledním členem je Kuliš.

Podle Andera lidé s mezinárodní zkušeností posunou úroveň soutěže výš. "Porota zvyšuje prestiž a je zárukou seriózní soutěže. Vyhrát soutěž s dobře obsazenou porotou je lákadlo. Osvědčilo se nám to u soutěže na Jižní centrum, kde jsme přijali skoro 60 návrhů," doplnil Ander.

Soutěž vypracovává Kancelář architekta města Brna. Jejím cílem není najít výstavišti nové využití, ale spíš kvalitní řešení, jak ho sjednotit, udržet a zapojit do struktury města. "Chceme najít areálu nějakou jednotící koncepci, oživit ho a zapojit do života města. Nyní je od města odtržený a uzavřený. Soutěž tomu může pomoct," uvedl Ander.

Město ještě v loňském roce vlastnilo pouze 34 procent veletrhů, ale odkoupilo většinový podíl 61 procent od německého vlastníka Messe Düsseldorf zhruba za 225 milionů korun. Chce také vykoupit zbylých pět procent od minoritních vlastníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články