Arkitema a Arkthing vyhráli soutěž na novou islandskou operu

Zdroj
Arkitema
Vložil
Martin Rosa
18.09.2008 11:45
Navrhnout budovu poblíž elfího pahorku Borgaholt vyžaduje hlubokou znalost islandské historie. Nová budova islandské Národní opery by měla být důstojnou dominantou Reykjavíku. To si uvědomili architekti z kanceláří Arkitema a Arkthing a vytvořili budovu nejen pro novou Operu, ale i pro elfy a obyvatele Reykjavíku.

Návrh islandské opery je situován na relativně vysokém místě poblíž pahorku Borgaholt, na které dle islandských pověstí žijí elfové. Pahorek je chráněn a na jeho vrcholu se nachází jedna z nejvýznamnějších dominant, kostel Kópavogs, který je možno vidět z celého Reykjavíku. Výstavbou opery mu vznikne moderní kulturní protipól, který se taktéž stane městkou dominantou. Forma opery vychází ze zadané lokality a lze v ní najít inspiraci v pravoúhlých formách nedalekého kostela.

Dům pro elfy a jiné pohádkové bytosti
Hluboko pod zemí, v horách a pod útesy kolem Islandu žijí elfové. Jejich nory sice nejsou vidět, ale lidé věří, že elfové někde pod zemí žijí. Zvenčí se jejich nory zdají jako tmavé uzavřené, ale uvnitř jsou rozzářené a křišťálově čisté. Expresivní forma nové opery se svým těžkým a masivním přízemím a lehkým krystalickým vrchem byla pohádkovými doupaty elfů inspirována. Masivní forma přízemí je prolamována směrem vzhůru okenními otvory, které mají různé rozměry, ale jsou stále variací stejné kubické formy.
Z podstavy vybíhá transparentní zářící kvádr, ve kterém se nachází hlavní scéna a velký operní sál se 820 místy k sezení. Fasádu zářícího kvádru tvoří sklo s LED světly umožňujícími fasádě změnu barvy a intenzity osvětlení v průběhu dne. V Reykjavíku tak vznikne nová zářící dominanta. Kvádr prostupuje i do podstavy a je tedy viditelný z velkého foyeru, ze kterého se díky tomu naskýtá přímý pohled do koncertní síně.
Opera se nachází v sousedství elfího pahorku na jedné straně a města na straně druhé, tedy mezi historií, tradicí, moderním městským prostředím a kulturním okrskem s knihovnou, muzeem a kulturním centrem.

Arkitemas na Islandu
Dánská kancelář Arkitemas má velmi dobré partnerské vztahy s islandskou kanceláří Arkthing, se kterou již spolupracovala na mnoha projektech, jako je například právě budované kulturní centrum v Akureyri.
Oba ateliéry mají na svém kontě řadu úspěchů. Architekt Hallgrimur Thor Sigudsson z Arkitemy k tomu říká: "Jsme velmi hrdí, že jsme vyhráli tuto soutěž. Málokdy se stává, že člověk dostane příležitost vytvořit tak vzrušující a prestižní projekt, jako je operní budova. Na zakázkách pro Island pracujeme již dlouho, nicméně díky vítězství v této soutěži bude naše postavení na Islandu ještě posíleno. Kromě toho se jedná o projekt, který bude důležitý nejen pro Operu samotnou, ale i pro obyvatele města a Reykjavíku přinese novou zářící dominantu."
Vítězný projekt se představil veřejnosti 15. srpna letošního roku. Do soutěže byly vyzvány tři týmy, každý spolupracoval s některou z lokálních architektonických kanceláří. Nakonec se rozhodovalo mezi vítězným návrhem Arkitemy a Arktingu a návrhem islandské kanceláře Alark spolupracující s newyorským ateliérem David Crossfield Associates.

> www.arkitema.dk
0 komentářů
přidat komentář