Architekti: Praha by měla víc vypisovat soutěže na důležitá území

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
08.02.2013 13:10
Praha

Architekt Petr Lešek
Praha - Praha i jednotlivé městské části by měly více vypisovat otevřené ideové i projektové architektonické soutěže na důležitá území. Z nich by měla vyplynout pravidla pro novou zástavbu v těchto pro město klíčových prostředích. Dnes se bez nich investoři pohybují v prostředí, které téměř nemá pravidla, řekl ČTK architekt Petr Lešek. Bez společného kvalitního konceptu se dnes plánuje třeba několik staveb na pražském Vítězném náměstí.
    
Nejblíže zahájení výstavby je zřejmě objekt skupiny PPF. V roce 2010 uspořádala vyzvanou soutěž a porota vybrala projekt Radana Hubičky. Loni dostal projekt na pozemku mezi ulicemi Verdunskou a Jugoslávských partyzánů povolení památkářů. Jak dnes sdělil ČTK zástupce PPF, budova plní všechny regulativy pro dané území a mimo jiné zlepší místní občanskou vybavenost. Proti stavbě ale protestuje opozice na dejvické radnici.
     Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) souhlasí s  tím, že architektonických soutěží by mělo být vypisováno více. Podle něj je současná situace důsledkem "zpackané" architektonické soutěže na nové sídlo Národní knihovny, v které zvítězil návrh Jana Kaplického, ale nebyl realizován. "Snažíme se to změnit, s komorou architektů spolupracujeme," řekl ČTK Hudeček. Problém je podle něj ale také v tom, že město dnes nemá na nové projekty peníze.
     Architekt Lešek patří k týmu autorů Národní technické knihovny, která stojí nedaleko zamýšlené budovy. Získala několik cen včetně ceny za příkladnou současnou architekturu v historickém prostředí a její projekt vzešel z otevřené architektonické soutěže s přibližně 45 návrhy. Lešek je také předsedou pracovní skupiny České komory architektů, která pečuje o architektonické soutěže.
     Soudí, že developeři vstupují do prostředí bez jasných pravidel, samospráva vesměs nemá připravená pravidla regulace zástavby důležitých území a neurčitost může pomáhat korupci. "Zrovna Praha 6 je toho přitom schopna, před třemi lety vyhlásila soutěž na zástavbu části Ruzyně obytnými domy. Přinesla jasná doporučení, ta se ale zatím nepromítla do regulačního plánu," uvedl.
     Ceny a odměny v této soutěži ale přišly na 730.000 korun - to může být podle Leška jedním z důvodů, proč radnice podobné soutěže nezadávají. "Spoří ale na špatném místě, překotně vyberou nejlepšího projektanta bez jakékoli projektové přípravy včetně kvalitní debaty s veřejností, a když se ukáží problémy, tak prohlašují, že akci nelze zastavit, když už projekt spolykal tolik peněz. Přitom ale projekt rozhoduje o mnohonásobně vyšších nákladech na stavbu, nemluvě o účelnosti a kvalitě," připomíná třeba stavbu bazénu v Písku, který lidé odmítli v nedávném referendu. Stejně zamítli Plzeňané projekt velkého obchodního domu v centru a obyvatelé Prahy 7 stavbu nové radnice.
     Naopak se těší na výsledky současné otevřené architektonické soutěže na novu podobu ostrova Štvanice vypsané magistrátem. Soutěží na důležitá území se podle Leška za uplynulých 20 let konalo jen pár. V Praze to bylo ještě v 90. letech na Pankrác, její výsledek však politická reprezentace nevyužila. Architekt připomíná, že o architektonické soutěže mají v poslední době zájem spíše menší města. "Zřejmě je na menší obci zřetelnější a snáze obhajitelná investice do kvality, vztah k městskému majetku je zodpovědnější a evidentní," soudí.
     Praha podle Leška částečně promarnila čas, když neupřesnila strategii rozvoje některých velkých a nevyužitých prostor, jako jsou třeba bývalá nádraží. "Developerům jde v první řadě o rychlý zisk," říká. "Teď kvůli krizi omezují investice, bylo by dobré se připravit na chvíli, kdy zase budou chtít intenzivně investovat," připomíná.
     Město Praha má strategický plán, jde ale jen o  text, s nímž se příliš nepracuje. Lešek uvádí, že jiná evropská města jej mají i  v obrazové podobě - v co největší snaze o srozumitelnost pro obyvatele. Pražský územní plán podle něj dosud používá již přežitou metodiku vycházející z idejí 50. let, kde jsou barevně odlišené funkce pozemků bez přímé souvislosti se strategickým plánem. Není z něj ale zřejmé, k jaké vizi spěje vývoj v území.
     Praha v současné době připravuje metropolitní plán, který by měl zmíněné neduhy řešit. Jednou z jeho výhod má být podle vedení Prahy jeho obecná srozumitelnost a nastavení mantinelů rozvoje, které kromě jiného povede k  omezení prostoru pro korupci.

Architektonické soutěže v Praze vypsané podle pravidel České komory architektů v letech 1993 až 2012:
1993 - Nová budova MÚ Praha - Kralovice
1994 - Studie regenerace objektu školy a návrh využití pozemku školy Praha - Jižní město
1995 - Chvalský zámek, Praha - Horní Počernice
1995 - Městský mobiliář pro Prahu (Sloup a hodiny)
1996 - Hotel Four Seasons Praha, Alšovo nábřeží Praha 1
1997 - Dostavba centra Pankrácké pláně
1997 - Skandinávské centrum, Karlovo náměstí, Praha 2
1997 - Návrh vhodného umístění sochy Winstona Churchilla a na ideové řešení prostoru Náměstí Winstona Churchilla v Praze 3
1998 - Adaptace a dostavba Žižkovského divadla Járy Cimrmana, Praha 3
1999 - Návrh architektonického a výtvarného ztvárnění výdechového objektu na Pavím vrchu pro tunel Mrázovka v Praze 5
1999 - Řešení lávky Holešovice-Karlín, Praha 7
2000 - Uspořádání a využití území vrchu Vítkov, Praha 3
2001 - Úprava náměstí Jana Palacha a Alšova nábřeží v Praze 1, včetně definitivního umístění pomníku Antonína Dvořáka
2002 - Výtvarný návrh a urbanistické řešení okolí památníku československým zahraničním vojákům padlým na bojištích druhé světové války na Vítězném náměstí v Praze 6
2003 - Návrh pomníku druhému odboji na Klárově v Praze 1
2004 - Obnova parku a rozhledny na Petříně a části Růžového sadu
2005 - Návrh úprav Václavského náměstí,Praha 1
2005 - Rekonstrukce a přístavba budovy úřadu městské části Praha - Dolní Měcholupy
2005 - Centrální části královské obory v  Praze 7
2006 - Havlíčkovy sady Praha 2
2006 - Most přes Vltavu
2007 - Revitalizace objektu č.p. 1751/II a Bastionu XXXI Novoměstského opevnění, Praha 2
2008 - Úpravy Karlova náměstí, Praha 2
2009 - Revitalizace objektů Mariánského náměstí v Praze
2009 - Sluneční město v  Praze Zbraslavi
0 komentářů
přidat komentář

Související články