Moderní architektura

Kritické dějiny

Autor: Kenneth Frampton
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2005
ISBN: 80-200-1261-3
Formát: 23x15,5 cm, 460 stran, hardcover
Jazyk: česky
Běžná cena: 295 Kč
Naše cena: 265 Kč (bez 10 % DPH: 240,91 Kč)
  10,52 € (bez 10 % DPH: 9,47 €)
Skladem: 0 ks (standardní doba expedice do 7 dnů)
 

Třetí, upravené a rozšířené vydání knihy Kennetha Framptona - historika a kritika architektury - se snaží o co nejpropracovanější výklad moderní architektury a nutno říci, že nejpropracovanější zřejmě je - jednak strukturou knihy a jednak autorovou analýzou dějin architektury.
Díky rozdělení do tří částí a dále do jednotlivých kapitol časově a tematicky uzavřených se kniha dá číst jak v celku, tak i po částech. Jak autor v úvodu zmiňuje, celkový sled knihy je přínosnější pro studenty, popřípadě laiky, kteří chtějí poznat vývoj moderní architektury, zatímco čtení po částech by mohlo být podnětné spíše pro pokročilejší studium určitého období. S tímto nemohu ale zcela souhlasit, neboť autor používá příliš mnoho odborných termínů, což může laikům znemožnit plné porozumění textu a tím omezuje okruh možných čtenářů. Každá kapitola je uvedena citátem, který má navodit kulturní situaci dané doby a zároveň v určitých kapitolách přiblížit citovaného architekta.
Autor však málokdy prezentuje vlastní názor a jeho pocity jsou patrné pouze v míře propracovanosti kapitol - čím více ho daný architekt zajímá, tím větší prostor mu věnuje.
Kniha je informacemi přímo nabita. V první části se autor zabývá kulturními technickými a územními proměnami, z nichž moderní architektura vyrostla. Tato část je bohužel čtivá jen pro zájemce o historii, ostatní nejspíš uspí. Druhá, nejrozsáhlejší část se věnuje samotným kritickým dějinám moderní architektury a dle mého názoru je nejlepší. Třetí část rozšiřuje kritické hodnocení moderní architektury až po současnost. Tato část obsahuje přepracování 4. kapitoly z předešlého vydání a je rozšířena o novou závěrečnou kapitolu.
Text doplňuje velmi dobře zvolená obrazová příloha, byť jen černobílá.