V Telči končí opravy radnice, úředníci se budou vracet od března

Publisher
ČTK
18.01.2022 10:10
Czech Republic

Telč

Telč - V Telči na Jihlavsku dokončuje stavební firma pro město rekonstrukci budovy radnice na historickém náměstí Zachariáše z Hradce. Pracovníci městského úřadu se tam budou postupně vracet od března do května. V přízemí bude opět informační centrum, nově se lidé budou moci podívat do klenutého sklepa radnice, v němž budou umístěné muzejní exponáty. ČTK to řekl telčský starosta Vladimír Brtník (ODS).


"Je to krásně opravené, došlo tam i k určitému novému dispozičnímu uspořádání," uvedl starosta. Po dokončení stavebních prací ještě bude potřeba vybavit radnici nábytkem. Zvoleným vybavením chce město zatraktivnit informační centrum. "Aby tam bylo vidět, že je to telčské informační centrum a že jsme v UNESCO," řekl Brtník. Připomněl, že v tomto roce uplyne 30 let od zapsání památek Telče na tento seznam světového kulturního dědictví.

V prvním a druhém nadzemním podlaží hlavní budovy radnice stavbaři udělali nové rozvody elektřiny, topení, vody i kanalizace, upravovali sklepení. Město nechalo revitalizovat také dvorní trakt historického domu s bývalou šatlavou a stodolou. "Vznikl tam docela zajímavý prostor, kde jsme si říkali, že by mohly být i nějaké malé koncerty, ale to samozřejmě ukáže čas," uvedl starosta. Ve dvoře radnice by mělo být rovněž místo pro uložení kol s nabíjecí stanicí. Na průběh oprav radnice dohlíželi památkáři.

Tento projekt nezahrnoval opravu fasády radnice směrem do náměstí, město se na ni podle starosty pokusí využít jiný dotační program.

Na opravenou radnici se jako první vrátí městský odbor rozvoje a plánování, bude v podkroví domu, jehož se nynější stavební práce téměř netýkaly. Část úředníků přechodně využívá dům na náměstí s popisným číslem 70, který je vedle budovy se základní uměleckou školou a městskou knihovnou. Také tyto dva domy by město chtělo rekonstruovat. Starosta uvedl, že pokud všechno dobře dopadne, požádá Telč na tento záměr o dotaci ještě v letošním roce.

S pomocí evropské dotace už město Telč opravilo měšťanský dům na náměstí Zachariáše z Hradce, ve kterém sídlí dům dětí a mládeže. Opravy tohoto historického domu byly dokončené předloni.
0 comments
add comment

Related articles