Stěhování Památníku národního písemnictví se o dva roky odkládá

Publisher
ČTK
02.09.2019 07:55
Czech Republic

Prague

Praha - Památník národního písemnictví se do svého nového sídla v pražské Bubenči přestěhuje až v roce 2021, tedy o dva roky později, než se původně plánovalo. ČTK to sdělila mluvčí památníku Aneta Křižková. Podle ní jsou důvodem konstrukční problémy se statikou budovy, které nebylo možné při zpracování harmonogramu předvídat. Dokončení stavby je proto plánováno do konce roku 2020.


Památník desítky let sídlí ve Strahovském klášteře, novým domovem se mu má stát opravená Petschkova vila. V novém sídle současně otevře své nové prostory včetně expozice věnované české literatuře.

"Současná situace napovídá tomu, že se to odkládá o dva roky. Určitě se do ní (vily) nebudeme stěhovat letos," řekla ČTK mluvčí Křižková. Informace o stěhování v letošním roce zazněla přede dvěma lety, když začala rekonstrukce Petschkovy vily. Podle tehdejších údajů si měla oprava vyžádat asi 200 milionů korun.

Nové logo instituce, externí označení budovy a grafické řešení expozice vzejdou ze soutěže, kterou pořádá organizace Czechdesign, která se stará o rozvoj designu v České republice. Uvedla to mluvčí Czechdesignu Jarmila Řehořková. Podobu expozice má na starosti architektonické studio Objektor.

"Nová vizuální identita by měla instituci prezentovat, a to v kontextu stěhování do nových prostor, tedy jako moderní Muzeum literatury, které bude oslovovat návštěvníky formou unikátní, jednoduché, moderní a přitom nadčasové vizuální komunikace, která instituci zařadí po bok světových muzeí," uvedl vedoucí oddělení prezentace sbírky památníku Vladimír Uhlík.

Památník národního písemnictví vznikl v 50. letech poté, co komunistická moc donutila premonstráty opustit Strahovský klášter. V roce 1952 v něm byl založen Památník národní kultury, jenž převzal Strahovský klášter včetně fondů jeho knihovny a fondů klášterních knihoven. PNP jako muzeum české literatury z něj vzniklo v roce 1953.

Počátkem 90. let byl klášter řádu vrácen a památník zůstal v malých prostorách. Od té doby se hledalo pro instituci nové místo. Sbírky PNP mají 2000 fondů s celkem sedmi miliony archiválií.

V roce 2005 rozhodla vláda o převodu Petschkovy vily a v roce 2006 ještě přidala blízký objekt v Pelléově ulici. Oba objekty vedení PNP v roce 2006 převzalo. Ten menší v Pelléově ulici slouží k pořádání výstav, přednášek či literárních programů. Původně měly být oba domy pro potřeby památníku otevřeny do roku 2009, práce ale zdržely soudní spory, neboť na objekt si činila nárok i Praha. Soudy trvaly do roku 2012.

Takzvaná třetí Petschkova vila v ulici V Sadech byla postavena v roce 1930. Po rekonstrukci v něm bude mít PNP mimo jiné expozici věnovanou novodobé české literatuře, na níž v pronajatých prostorách na Strahově nebylo místo.
0 comments
add comment

Related articles