Stavbaři zahájili náročné betonování nového mostu v Olomouci

Source
Petr Běhal
Publisher
ČTK
19.07.2019 20:25
Czech Republic

Olomouc


Olomouc - S betonováním nosné konstrukce nového mostu v Komenského ulici v Olomouci začali dnes časně ráno stavbaři. Do večera nákladní auta na místo dopraví 1400 metrů krychlových betonu. Proud betonu nelze ani na chvíli zastavit, jelikož konstrukce mostu musí tvořit jeden celek. ČTK to řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Stavba mostu je součástí nové protipovodňové ochrany v této části Olomouce.


K mostu v Komenského ulici dnes brzy ráno začaly z obou stran přijíždět první nákladní vozy s betonem. "Betonování bude probíhat od středu mostu směrem ke krajům. Akce se nemůže přerušit, beton musí být dokonale propojený a v konstrukci nesmí vzniknout žádná spára," uvedl Gargulák.

Povodí Moravy naplánovalo betonáž mostu na dnešek kvůli příznivé předpovědi počasí. Akci předcházelo náročné plánování. "Dostat na stavbu během jednoho dne takové množství materiálu vyžaduje nejen pečlivé načasování, ale také logistické řešení, záložní plány a zkušenosti zhotovitele. Beton budou míchat dvě betonárny. V záloze je připravena třetí. Beton musí být prováděný stejnou recepturou," řekl Jakub Vlk ze společnosti Silnice Group, která má stavbu mostu na starost.

Připraveny jsou i záložní stroje. Dělníci se na betonování nosné konstrukce mostu budou střídat ve dvou směnách. V bednění bude beton zpracován pomocí ponorných vibrátorů tak, aby betonová konstrukce měla požadovanou kvalitu. Po dokončení akce bude beton tvrdnout a zrát. Stavbaři pak přeloží inženýrské sítě a pustí se do úprav v okolí mostu.

Stavba protipovodňových opatření u centra Olomouce byla zahájena loni na jaře a má trvat čtyři roky. Stát bude 750 milionů korun. Součástí projektu je vybudování dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, stavba hrází a protipovodňových zdí, rozšíření koryta řeky Moravy i nábřeží.
0 comments
add comment