Restaurátoři vracejí pískovci Mlýnské kolonády původní vzhled

Source
Pavel Peňás
Publisher
ČTK
01.06.2020 13:55
Josef Zítek


Karlovy Vary - Restaurátoři postupně vracejí původní vzhled ozdobným prvkům Mlýnské kolonády v Karlových Varech. Pískovcové sochy, ale i obklady kolonády čistí a zbavují je vrstev, které byly dodatečně naneseny při poslední velké opravě v letech 1984 až 1986, řekl dnes ČTK restaurátor Marcel Hron.


Restaurátorskou část prací na největší karlovarské kolonádě provádí firma Terrigena Art. Podle Hrona by do podzimu chtěla dokončit opravy na venkovní části kolonády a pak se přesunout do vnitřních prostor.

"Chceme kámen očistit, ale nechat ho v takové podobě, jakou měl původně. Při poslední opravě byl přetřen, aby měl jednotnou podobu. My ho chceme představit takový, jako by byl nový," řekl Hron. Aktuálně restaurátoři například čistí 12 alegorických soch na atice kolonády, z nichž dvě jsou kopie původních soch.

Architekt Josef Zítek při stavbě v letech 1871 až 1881 využil dva druhy pískovce, hořický a pískovec z německého města Pirna. Po restaurování by měl více vyniknout barevný rozdíl mezi oběma druhy.

"V současné době se na rekonstrukci dělá rekonstrukce vnějších částí kolonády zejména památkových a stavebních částí. Bude se dělat i rekonstrukce podzemí," řekla ČTK ředitelka Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Ivana Borovcová. Stavba probíhá s částečnou uzavírkou kolonády, zhruba po třetinách tak, aby vždy byl zachován co možná nevětší přístup k pěti pramenům, které na kolonádě vyvěrají.

Celkové náklady na opravu Mlýnské kolonády mají být, včetně DPH, přes 95 milionů korun a potrvá do poloviny příštího roku. Jde o největší investice města do lázeňských kolonád.
0 comments
add comment

Related articles