Před 45 lety se v Pardubicích otevřel Prior od Žertové

Praha - Pardubický obchodní dům Prior, který přivítal první zákazníky 23. srpna 1974, patřil k dominantám tohoto východočeského metropole. Nepřehlédnutelná červená stav- ba s osmiúhelníkovými výlohami, podlahou z kubánského mramoru a prvními eskalátory v Pardubicích vyrostla na místě někdejších vojenských stájí podle návrhu architektky Růženy Žertové. Dnes je ale tento jedinečný příklad brutalistní architektury necitlivě zastíněn novodobým obchodním centrem.


"Červená fasáda ale vzbudila velké překvapení, pozdvižení a nevoli místních komunistů. Na otevření domu přijel za ÚV KSČ soudruh Kempný. Ten ale prohlásil, že proti červené fasádě nic nemá, a hned se situace uklidnila," vzpomínala na otevření Prioru jeho autorka Žertová, která navrhla také obchodní domy v Ústí nad Labem, Košicích, Michalovcích a Ostravě. Největší slávu jí ale přinesl ten pardubický, za který dostala první cenu v mezinárodní soutěži v uruguayském Montevideu.

Červená - a postupem času spíše oranžová či růžová - stavba nabídla obyvatelům Pardubic pod jednou střechou na svou dobu bohatou nabídku zboží (sousední Hradec Králové si musel na podobné středisko počkat o sedm let déle). Po roce 1989 mu ale vyrostla konkurence zejména v podobě hypermarketů na periferii, ale i královéhradeckého centra Futurum. V roce 2008 se hned vedle otevřelo nové obchodní středisko, propojené s Priorem, kterému ale padl za oběť originální vstup.
0 comments
add comment

Related articles