10 comments
Stále dokola...
Vích
| 08.06.21 02:43
Už jsem to tu psal v únoru, tak stručně:
1. Cena - projekční a organizační náklady za 1,2 mld Kč neodpovídají stavbě za 5, ale za 15 miliard korun, což je i reálná cena filharmonie zamýšlené velikosti na daném místě.
2. Velikost - Praha nepotřebuje "druhý pakul" s x sály ale jeden reprezentativní sál pro 1800 diváků s kvalitní akustikou.
3. Místo - ideální místo pro filharmonii za 5 mld Kč je na 5000m2 na konci Revoluční u Štefánikova mostu, kde je konečně po 200 letech nutné dokončit hradební korzo v návaznosti na Národní a Příkopy a k Národnímu divadlu a Obecnímu domu přidat Pražskou filharmonii s výhledem na hradčanské panorama. Výhled na hlučnou a smogem zahalenou dálnici z předimenzované parcely 20000m2 u Vltavské k Muzeu je zlý sen ať už bude magistrála v příštích 50 letech humanizovaná či ne.
4. Politika - filharmonie jako předvolební tahák Spojených sil neprošel kritickou oponenturou, není domyšlený a bude velké rozčarování, až si město uvědomí, do čeho se žene.
Už jsem takto varoval v roce 2006 před umístěním Národní knihovny u výjezdu z Blanky na Špejchar, nebo před měsícem před hustou zástavbou, jak je předepsaná v soutěži Florenc 21. Moc si přeji, aby Praha rostla do krásy a stala se centrem té nejlepší a udržitelné architektury 21. století, ale tímto nezodpovědným přístupem se stane spíše odstrašujícím příkladem, což mne štve a mrzí, že se stále dokola nedokážeme zhluboka nadechnout a konečně dělat věci pořádně, aby i naše děti na nás byly hrdé a neťukaly si na čelo.
potřebuje?
Petra Miketová
| 08.06.21 08:19
Jsem přesvědčena, že Praha opravdu nepotřebuje budovu filharmonie.
Jen ať hrají hudebníci tam kde dosud.
Vích
Tomáš Hájek
| 09.06.21 03:31
Tedy pan Vích musí přicházet s nervy v poslední době o rozum. Nádherný projekt od Zahy Hadid Masaryčka se úspěšně staví a teď si k tomu ještě Praha dovoluje mít vlastní ultra moderní filharmonii pro další generace. To je vrchol, měl by jste brát prášky na srdce :p :p :p Upřímně doufám a těším se, že filharmonie bude mít výrazný architektonický rukopis a bude vizuálně výjimečná. A vy s Vámi podobnými se můžete jít zahrabat. Kdyby nebyl Karel IV. vizionář, tak tu nic nemáme. Zkuste mít trochu nadhled
Nadhled
Vích
| 09.06.21 06:54
Právě díky tomu, že si nadhled stále udržuji, tak vize u záměru filharmonie je to, co tam postrádám. Vnímám to jen jako zástěrku, jak přehrát na stát a město investici nutnou do přestavby Vltavské aniž by se řešila komplexně transformace magistrály na městskou třídu nebo dvě a její klimatické škody. Rozdíl 10 mld mezi plánovanými 5 mld na stavbu a fakticky potřebnými 15 mld může celý záměr zabít a zase na roky znevážit institut architektonické soutěže, kterou neumíme dobře nadefinovat a uhlídat.
V Kongresovém centru údajně o adaptaci na filharmonii přemýšlejí, kongresová turistika v době online konferencí upadá. Mají k dispozici volné sály pro 2800, 1000, 600, 2x450, 400, 300 a 7x170 lidí se vším zázemím a servisem a panoramatickým výhledem. V Labské filharmonii v Hamburgu mají jen tři sály pro 2100, 550 a 170 lidí.
O mé srdce se nebojte, mám ho zdravé a tlak nízký, vnímám to spíš jako nudu kombinovanou s nezodpovědností, než jako kulturní událost. Karel IV. krom toho že byl vizionář, tak uměl i počítat.
umět i počítat
Petra Miketová
| 09.06.21 08:02
A proč by tedy nemohli ti ultra moderní filharmonici hrát v Pakulu, pane Hájku?
No, ale když si tím hraním sami vidělají na svou novou budou, no proč ne?
Soutez
Jan Goebel
| 22.06.21 10:53
Jakou formou bude soutez vypsana, bude verejna nebo vyzvana? Dekuji
Soutez
Jan Goebel
| 22.06.21 11:15
Jakou formou bude soutez vypsana, bude verejna nebo vyzvana? Dekuji
Kydy
Luchiano
| 28.06.21 07:27
Na webu věnovanému architektuře a novým stavebním projektům se bavíme o soutěži na veřejnou stavbu s celostátním přesahem v hlavním městě, a co se člověk nedozví.., že opravdu jsem si jistá a jsem přesvědčená, že šmidlikáči můžou šmidlit tam, kde dosud. To mi přijde, jak kdybych na webu o vázání kytek napsal, že jsem přesvědčen, že vázat kytky nepotřebujem.. Kde se ti lidi berou?
ad moudro od pana Luchiana
Miloslav Kroča
| 28.06.21 09:02
Kde se ti lidé berou pane Luchiáno?
Žijí v České republice, jsou jejími občany a jsou to daňoví poplatníci. Mají právo nechtít za miliardy korun daní stavět novou nesmyslnou, jak vy píšete "šmidličkárnu".
Budete se divit, ale jsou důležitější věci na placení. Třeba následky tornáda na jižní Moravě, dluhy všemožné zbytečně nadělané, ....
Nová filharmonie v Praze, ta je to určitě poslední, co potřebujeme.
Ad pan Kroča
betonář
| 29.06.21 10:24
Pane Kročo, nepichopil jste pointu. Klidně si o pitřebnosti filharmonie myslete co chcete, ale je nesmysl to řešiit tady.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.